Коли люди вчать мови, найчастіше їхньою метою є комунікація. Відповідно, здається, що для того щоб успішно спілкуватися, потрібно знати багато слів. Але багато – це скільки? А скільки взагалі слів в англійській мові? Як порахувати, скільки слів я знаю? Який словниковий запас англійської у носія мови? На ці та інші питання даватимемо відповіді у цій статті.
Для початку варто розібратися, скільки всього слів в англійській мові. Oxford English Dictionary на даний момент вміщує 171146 слів, а Webster’s Third New International Dictionary – близько 470000. Деякі лінгвісти взагалі заявляють про більше 1 мільйона англійських слів!
Звучить страшно, проте поспішимо вас порадувати – процес обчислення кількості слів у мові взагалі досить непроста річ. Наприклад, ми знаємо, що дієслова мають кілька форм: “dream” може стати “dreamt”, “dreamed”, “dreams” чи “dreaming”. Хтось вважає кожне з них новим словом, а хтось візьме до уваги лише інфінітивну форму. А якщо взяти дієслово “get”, у якого понад 50 значень, то кожне значення вважатиметься окремим словом чи ні? Давайте ще згадаємо про фразові дієслова, “get up”, “get on”, “get in” та безліч інших. Варто розуміти, що всі обчислюють кількість слів, враховуючи їхні форми, значення та фрази, по-різному, звідси і з’являється рахунок на сотні тисяч.
А тепер давайте поговоримо про реальніші речі. Як свідчить практика, знання 400 слів достатньо, щоб забезпечити спілкування на побутовому рівні на 90%. Тому, вивчаючи лише по 10 слів на день, практично через 1,5–2 місяці можна досить впевнено вести розмову з іноземцем (тобто розуміти, про що він говорить).
Дослідження стверджують, що необхідний словниковий запас англійської мови – 3000 слів, з ним можна впевнено читати та розуміти тексти на загальну тематику. Точніше, розуміти ви будете приблизно 90% написаного, а решту вловлювати з контексту. Оксфордський словник навіть зробив добірку з 3000, як вони їх називають, “найважливіших англійських слів“. Погодьтеся, три тисячі звучить не так страшно, як мільйон! 😅
А тепер давайте порахуємо. Ви вперше почали вивчати англійську та взяли за мету щодня вчити 10 нових слів. У такому темпі вже через рік навчання ви будете володіти достатнім запасом слів, щоб спілкуватися та сприймати більшу частину інформації англійською мовою. Однак, зрозуміло, що одних слів недостатньо. Важливо також вчити граматику, багато практикуватися, постійно перебувати в англійському середовищі (читати, слухати, розмовляти), щоб вивчені слова стали частиною вашого словникового запасу.
Важливо розуміти, що носії точно не знають усі без винятку англійські слова. Щиро кажучи, і ми не знаємо навіть половини слів у рідних мовах. Тому краще орієнтуватися на реальний словниковий запас носіїв мови. У середньому, ті, для кого англійська мова є рідною, мають активний словниковий запас у 20000 слів, а пасивний становить близько 40000.
Активний – це той словниковий запас, у якому кожне слово легко використовується у щоденному спілкуванні, ви добре знаєте ці слова, розумієте та застосовуєте їх. Пасивний включає і ті слова, які вам знайомі, ви впізнаєте їх, наприклад, у тексті, проте не зможете використовувати в мові.
Студент, який вивчає англійську, на просунутому рівні знатиме від 5000 слів. Знаючи мову майже досконало та використовуючи її так само, як це робить носій, з’являється більше можливостей постійно вивчати нові слова. Вам доступні статті, книги, праці на будь-яку тематику, фільми, серіали та інтерв’ю, вільне спілкування з носіями. Тобто, дійшовши до просунутого рівня, ви спілкуватиметеся вільно і для вас відкриється безліч способів збагачувати словниковий запас англійською.
Рівень | Кількість слів |
---|---|
Beginner (A1) | 500-700 |
Elementary (A1) | 1000-1500 |
Pre-Intermediate (A2) | 2000 |
Intermediate (B1) | <3000 |
Upper-Intermediate (B2) | 3000-4000 |
Advanced (C1) | 4000-5000 |
Proficiency (C2) | >5000 |
Давайте докладніше розглянемо словниковий запас на кожному рівні і які можливості він дає.
Новачок у вивченні мови по закінченню рівня зможе коротко розповісти про себе, свою сім’ю, роботу та хобі. Він розуміє носіїв мови тільки якщо вони використовують прості фрази і говорять відносно повільно. Він знає мінімальний базовий запас слів англійської (до 700 слів) і може скласти прості речення. Це базовий, початковий рівень знання мови, що дозволяє користуватися нею лише на рівні виживання.
Володіючи до 1500 слів, людина почувається трохи впевненіше, проте у розмові з носіями так само потребує того, щоб співрозмовник говорив просто і повільно. Учень може читати та сприймати на слух адаптовані під його рівень матеріали. Може підтримувати нескладний діалог на загальні теми за умови, що співрозмовники будуть використовувати базові конструкції англійської мови.
Після освоєння цього рівня, вважається, що людина засвоїла базову граматику англійської мови та її словниковий запас розширюється до 2000 слів. Спілкуватися з носіями мови стає легше та комфортніше, проте все ще за умови, що вони будуть говорити плавно та використовувати нескладну лексику та граматику. Цього рівня цілком достатньо для базових розмов у подорожах. Можна спілкуватися в готелях, ресторанах, магазинах та не губитися на вулицях незнайомих міст.
Цей рівень вважається середнім у мові, словниковий запас збільшується до 3000 слів. Тепер людина здатна впевнено спілкуватися з носіями на загальні теми, висловлювати свою думку про складні питання, читати не спеціалізовану літературу, статті та писати нескладні есе чи листи. Володіючи цим рівнем, людина може розраховувати на те, що може пройти робочу співбесіду. Освоївши саме цей рівень, ви зможете розуміти 90% слів у текстах, написаних на загальну тематику, а решта 10% ставатимуть зрозумілими з контексту.
Зі словниковим запасом до 4000 слів та знанням основної граматики англійської мови, ви можете впевнено спілкуватися з носіями мови на багато тем, добре розуміти мову на слух. Перегляд фільмів та серіалів англійською більше не викликає труднощів і є можливість більше не вибирати матеріали, адаптовані під рівень. Людина володіє словниковим запасом, який охоплює багато тем (здоров’я, робота, фінанси, політика, мистецтво, подорожі, бізнес, навколишнє середовище, злочини, технології та засоби масової інформації) і може легко влитися у розмову.
Після цього рівня словниковий запас студента становить приблизно 4000-5000 слів. Набір знайомої лексики та навички аудіювання дозволять легко розуміти носіїв мови, незважаючи на їх акцент і темп мови. Людина може слухати аудіокниги, подкасти та лекції на будь-які теми, читати не адаптовану художню та технічну літературу. Усно та на письмі він легко розмірковує як на загальні, так і спеціалізовані теми, наводить велику кількість аргументів, докладно пояснює свою позицію.
Стартовий словниковий запас англійської для цього рівня – 5000 слів і, зрозуміло, згодом він лише збільшується. З’являється необхідність розширювати словниковий запас у бік спеціальної лексики – технічної, ділової, формальної та неформальної. По суті, освоївши цей рівень, можна сказати, що людина володіє англійською мовою вільно. Вона знаходиться на одному рівні з носіями мови, а тому вловлює всі тонкощі розмови, розуміє інтонації та різні відтінки сказаного.
Основні поради щодо збільшення словникового запасу:
Читайте книги, статті, наукові роботи та виписуйте нові слова. Після цього перегляньте їх у словнику, прочитайте про використання цих слів і складіть свої приклади.
Дивіться серіали, фільми, шоу англійською мовою із субтитрами та виписуйте незнайомі для себе слова.
Знаходьте нові англійські слова за рівнями та вивчайте ті, які відповідають вашому рівню знання англійської мови.
Запишіться на курси англійської мови English Prime, які проходять як офлайн, так і онлайн. На кожному занятті ви вивчатимете нову лексичну тему і практикуватиметеся, щоб знання добре відклалися в пам’яті.
Грайте у ігри зі словами. Наприклад, напишіть слово на одній стороні аркуша та його переклад на інший. Дивлячись на переклад, згадайте слово англійською мовою. Це один із способів провести час весело та з користю!
Постійно повторюйте слова, які виписуєте.
Володіння рівнем Proficiency (С2) означає, що людина вільно володіє англійською. Словниковий запас становить від 5000 слів, а існуючі знання дають можливість постійно його розширювати. Людині доступна література на будь-яку тематику, вона легко може дивитися фільми, спілкуватися з носіями і поступово нарощувати свій вокабуляр.
Активний словниковий запас носія мови становить приблизно 20000 слів і це не непереборне число для того, хто постійно навчається, удосконалюється і хоче збільшувати кількість слів, які використовуватиме. У пасивному арсеналі носія перебуває понад 40 000 слів, проте варто розуміти, що це ті слова, які він впізнає в тексті або у розмові, проте сам використовувати не зможе.
В інтернеті можна знайти багато тестів, які допоможуть визначити ваш приблизний словниковий запас. Однак варто розуміти, що такі дані є неточними та різні тести показують різні результати. Також орієнтуватися можна на словниковий запас англійської за рівнями. Кожен рівень передбачає, що ви знаєте певну кількість слів, однак, і тут неможливо визначити точну кількість. Поділимося з вами декількома фактами, які допоможуть вам приблизно зрозуміти, скільки слів ви знаєте:
середній словниковий запас дорослого носія мови – 20000 слів;
маленький носій у 4 роки знає приблизно 5000 слів, а у 8 років – 10000;
в середньому, словниковий запас людей, які вивчають англійську – 4500 слів;
але якщо вивчаючий англійську живе в англомовному середовищі, його словниковий запас незабаром збільшується до 10000 слів.