Навички в іноземних мовах, як і в рідній — це звички, що пустили коріння глибоко в мозок і навіть душу. Звички — це те, що робиться автоматично і без питань і роздумів, тому що мозок діє “за замовчуванням”. Чому ми вільно говоримо рідною мовою? Адже будучи немовлятами, будь-яку мову ми ще сприймаємо як невідомість. Однак, ростемо в оточенні мови, постійно слухаючи мовлення, яке згодом стане рідним. Звикаємо до мови. Мозок вибудовує зв’язок між словами і предметами, інтонацією і настроєм мовця і так далі. Так поступово набуваємо автоматизму в розпізнаванні і використанні слів і конструкцій. І ще до школи — вуаля, вільно (в достатній для комфортного спілкування мірі) використовуємо мову, яку спочатку зовсім не знали.
Так і до англійської потрібно звикати, якщо вже досягати успіхів. У дитинстві на оволодіння усною рідною мовою (дуже і дуже складною) без стандартного навчання нам знадобилося 5-6 років. В англійській успіх досягається і за рік за умови розвитку звички до мови. Під успіхом мається на увазі здатність з комфортом спілкуватися англійською на щоденні теми.
Ця стаття розповість про корисні звички, які допоможуть допоможуть вивчити англійську і розвинути автоматизм в англійській, поступово вивчати більше нових слів і конструкцій, а також перестати вважати англійську “роботою”, навчанням, нескінченною і безплідною працею. Також ми покажемо корисні додатки.
Звичайно, перед тим, як заняття стануть звичкою, варто створити для цього сприятливі умови і трохи підготуватися. Наступні поради допоможуть спокійно звикати до занять, виключивши відчуття невідомості, брак часу і хвилювання:
Подивіться в графік і знайдіть час, в який будете займатися англійською. Заняття вимагають передбачуваності (очікування) і систематичності (стабільності). Передбачуваність допомагає діяти спокійно, чітко і впевнено. А також не губитися в часі. А систематичність — головна умова розвитку звички для успішного вивчення англійської мови.
Мінімізуйте паузи між уроками. Систематичність повинна підкріплюватися частотою. Займайтеся кожен день, по можливості — в один час. Не обов’язково кожен раз робити повноформатний урок, досить приділити і 15-20 хвилин. Щоб мозок звикав до щоденної англійської. Якщо таким чином займатися щодня протягом 21-30 днів, згодом питання “Чи займатися англійською сьогодні?” відпаде. А англійська увійде в щоденний графік “за замовчуванням” 🙂
Тут обговоримо психологічні трюки:
Звичайно, вивчення не повинно обмежуватися теорією і концентрацією на граматиці, потрібно багато говорити і складати власні речення. Вам потрібно не тільки вивчити англійську мову, а й навчитися її використовувати: дивіться посилання вище, щоб розуміти, з чого варто починати ГОВОРИТИ.
Люди — природжені коментатори. Нам властиво бубоніти, описуючи свої дії, вірно? Використовуйте це у вивченні англійської мови. Коментуйте все, що робите, англійською. Бажано вголос — це результативніше. Наприклад, вставши з ранку, скажіть, що будете робити:
Okay, now I will get up, brush my teeth and take a shower. Than I’m going to have breakfast, get dressed and to work. This is going to be a long and fruitful day.
Щоб виробити таку звичку, потрібно пару днів постежити за тим, щоб коментувати саме англійською. Не тікаємо назад в рідну мову! Забули слово або конструкцію? Перевірте в словнику і проговоріть усно в реченні кілька разів.
Що це дасть? Бар’єр виникає без мовної практики. В результаті діалоги англійською стають довгими і боліснми тортурами. Якщо почати говорити англійською хоча б з дрібних коментарів дій, через деякий час відчуєте, що говорити стає легше і потрібно менше часу на роздуми.
Twitter, Instagram, Facebook, TikTok — поля для експериментів. Виключіть зі своїх постів рідну мову, нехай ваш блог буде своєрідною формою письмових завдань. Для цього навіть можна створити окремий акаунт 🙂 Не намагайтеся почати з постів-гігантів, розвивайте обсяг у міру розвитку навички. Крім того, це шанс розширити аудиторію або мотивувати оточення займатися англійською.
До речі, те саме стосується і відео-, аудіопостів. Спочатку буде ніяково, але поступово почуватиметеся більш вільно. У свою чергу це позитивно впливає на психологічну готовність спілкуватися англійською зі світом і впевненість в цьому спілкуванні.
Не користуєтеся голосовими помічниками на кшталт Siri або Google Assistant? Саме час почати, при чому англійською. Запитуйте у smart-техніки інформацію англійською, гугліть усно. Крім того, програми-асистенти здатні підтримувати розмову, жартувати, розповідати історії. По суті, це напарники для розвитку навичок усного мовлення. Скажіть Google Assistant “Hello, how are you today?“, і почнеться повноцінний розмову. 🙂
Для людей, які збираються працювати або вчитися англійською, правопис грає не останню роль. Написання історій, ведення щоденника, замітки на стікерах від руки допомагають запам’ятовувати правильний правопис. Згодом вам буде потрібно менше часу, щоб писати або друкувати англійською.
Крім того, корисно по кілька рядків прописувати вивчені слова або ті, в яких припустили орфографічну помилку. Прописавши слово хоча б два рядки, краще запам’ятаєте правопис. Це також сприятливо вплине на запам’ятовування самого слова.
Крім слів, прописуйте одну і ту ж конструкцію з різними прикладами. Це підвищить шанс запам’ятовування і використання конструкції в майбутньому.
Навик Listening — настільки ж важливий, наскільки Speaking, вони пов’язані. І для повноцінного спілкування англійською варто звернути увагу на розуміння англійської на слух. Наступні дії поступово будуть покращувати рівень Listening:
Важливо розуміти, що англійська — непосидюча мова. Одні слова замінюють інші, конструкції виходять з ужитку, акцент носіїв також змінюється з часом. Варто вибирати максимально сучасний матеріал. У старих книгах більше невживана або вкрай рідкісна лексика. Це впливає як на розуміння історії у записі, так і на сприйняття вас людьми. Вдаватися в застарілий лексикон варто тільки з високого рівня. Та й лише зі спортивним інтересом.
Цю звичку вивчення англійської мови застосовують зазвичай діти, самі того не знаючи. Проте, все більше дорослих полюбляють проводити час, граючи в улюблені ігри. Зайдіть в налаштування і змініть мову на англійську. Це пасивно розвиває рівень розуміння англійської мови. В іграх трапляються корисні слова, використовувані і в звичайному житті. На випадок невідомих слів тримайте поруч словник, щоб швидко перекладати. А якщо ще відчуваєте труднощі з розумінням англійської на слух, в іграх часто передбачена функція субтитрів. Грайте в улюблений Відьмак 3 і Cyberpunk англійською😉 А ті, хто грає в онлайн ігри, можуть практикуватися в англійській з іншими гравцями, серед яких і носії.
Переведіть дозвілля в англомовний режим. Фільми та серіали потужно прокачують Listening. А якщо ще й записувати невідомі слова, то і словниковий запас. Для новачків не проблема включити субтитри. Якщо продовжувати дивитися кіно лише англійською, згодом навіть почнете уникати озвучення рідною мовою. Просто тому що вже не цікаво. Крім того, це шанс дізнатися більше про культуру країни, що зняла фільм. Для зацікавлених ми підготували статтю про користь англомовного кінематографа з рекомендаціями відповідно до рівня студента.
Улюблена англомовна музика — ключ до мови, це аксіома. Робота з піснями англійською розвиває одразу три навички в англійській:
Щоб запам’ятати слово, його потрібно багато повторювати в прикладах і контактувати з ним. Скільки разів на день берете телефон і читаєте текст на рідній мові при використанні? Уявіть, якщо стільки ж раз в день будете бачити англійські слова і як це вплине на їх запам’ятовування і використання.
При цьому використовувати пристрій не буде набагато складніше, ніж зазвичай. Використовуючи телефон щодня, людина просто запам’ятовує, де і яка кнопка розташована. Тобто, читати незрозумілі слова в пошуках потрібних функцій не доведеться. Навпаки, вже запам’ятавши розташування функцій українською, ви будете вивчати їх англійські назви.
Автоматично на англійську перейдуть і багато додатків, в яких передбачено англійську. Також надалі додатки будуть завантажуватися англійською. Це покладе початок звиканню до побуту англійською.
Протягом дня люди переміщаються, бачать безліч речей і подій. Використовуйте оточення, щоб освоїтися в англійській: описуйте його, як ніби ведете репортаж Breaking News з місця подій. Гуляючи ввечері, розповідайте, що відбувається навколо. Які люди ходять, описуйте парочки, дерева, лавочки, наскільки можете. Транспорт, робота, навчання — цим можна займатися скрізь. А головне — це може бути дуже весело. Не біда, якщо не знаєте якихось слів, які критично важливі в репортажі. Подивіться в словнику і продовжуйте віщати. І не забудьте згадати це слово ще пару разів в ході репортажу і зберегти на майбутнє. Ця вправа розкріпачує і покращує усні навички.
Уміння пояснити, про що мова, описовим чином — мистецтво. Уміння описати предмет, людину або явище цінніше будь-якого слова в іноземній мові. Оскільки знати все неможливо. Ця здатність дасть можливість не губитися і не зупинятися в майбутньому, коли захочете сказати слово, яке не знаєте.
Це досить робити і раз в день, за регулярної практики швидко помітите позитивні зміни. Обирайте що або кого завгодно, і починайте:
This is my computer. It is black and red. And it has three blue lights that turn on when I turn it on. Its keyboard is very comfortable and I cant type fast…
Це може бути і розповідь самому собі, і родині, і знайомим, які підтримують вас у починаннях. А якщо є напарник, робіть це по черзі.
Звичайно, словниковий запас грає важливу роль в мовних навичках. У цій області обов’язково прогресувати щодня. Одним знанням часів не відстрілятися. Тому варто вивчати і практикувати мову в власних прикладах з 10 новими словами в день. У цьому допоможуть спеціальні безкоштовні додатки для вивчення англійської з картками-словами.
Для цього рекомендуємо, наприклад, ReWord (Google Play, App Store). Краще вивчати англійську мову за темами, це передбачено в додатку. Далі, опинившись в ситуації, пов’язаній з цією темою, постарайтеся пригадати слова, які вивчили. Також час від часу додаток нагадує, що пора повторити вивчене і вивчити пару нових слів. Вивчаючи 10 слів в день і один англійський вираз, вже через місяць відчуєте прогрес, а мозок стане сприймати дію як буденну і невід’ємну.
Варто взяти за звичку щоденне спілкування з носіями англійської мови або такими ж ентузіастами, як ви. Бажано в живій розмові, а не листуванні. Таким чином поступово знімається бар’єр в спілкуванні і людина відчуває себе більш розкутою в англійській. Починає використовувати те, що вивчила. Плюс спілкування з носіями в тому, що спілкування може відбуватися тільки англійською і ніхто не допоможе рідною мовою, якщо застопорилися. Звичка спілкування з носіями виховає з вас незалежного спікера і навчить викручуватися, що вкрай важливо, тому що всі слова англійськї знати неможливо. До того ж, це шанс знайти друзів 🙂
Крім додатків для ефективного вивчення вивчення слів, згаданих вище, також можна скачати і додатки з цільними уроками. Наприклад, Duolingo (Google Play, App Store) входить в кращі додатки для вивчення англійської. Вивчення мови через них не вимагає особливих зусиль, а користь велика. До того ж, додаток надсилає нагадування про заняття, що корисно для підтримки режиму. Щоб прокачати Listening, спробуйте додаток від AMA English (Google Play) або English Listening and Practice (App Store). Записи розподілені за рівнями, вбудований словник дає швидко вивчати слова.
Час заняття варто розподіляти грамотно для ефективного вивчення англійської, адже мозок втомлюється. Робіть невеликі паузи, поки займаєтеся. Давайте мозку “набрати повітря” і знову пірнайте в урок.
Тут можна випробувати техніку Помодоро: займатися відрізками (“помідорами”) по 25 хвилин і робити перепочинок 5 хвилин між ними. Через чотири таких цикли зробити повноцінну паузу в 20-30 хвилин. Це ефективний спосіб не “запливати” і кожен відрізок заняття починати свіжим і готовим працювати далі без втрат в коефіцієнті корисної дії. 🙂
Запорука успішного вивчення англійської мови — звикання до спілкування, роботи, побуту іноземною мовою. Тільки занурюючись в мову, ви освоїте її. Помилка людей в спробах вчити англійську мову, не використовуючи її. Сподіваємося, що допомогли вам зрозуміти, як домогтися успіху у вивченні англійської мови, об’єднуючи щоденні дії з вивченням англійської. Починайте прямо зараз!
Good luck on your way to English fluency!