пн.-пт. 10:00-22:00,

сб. 10:00-18:00

RU UK
English PrimeСтаттіFuture Simple: як зрозуміти коли використовувати цей час і в чому його відмінність від інших

23 Грудня 2019

Автор
Міла Тітова

Майбутній час в англійській мові

Майбутній час в англійській мові прийнято вважати однією з найлегших для розуміння груп, так як її граматичні особливості в рази поступаються минулому і, тим більше, теперішньому часам. На сьогоднішній день існує чотири часи безпосередньо з групи Future, а також кілька додаткових конструкцій, які допомагають розповідати про події, що відбудуться пізніше. У цій статті ми розглянемо як утворюється майбутній час в англійській мові, а також тонкощі його вживання.

Часи групи Future

Один з перших часів, який приходить на думку при згадці групи Future – це Future Simple Tense або ж простий майбутній час. Слідом за ним йде Future Continuous Tense. Ці два часи досить популярні в мові і, як наслідок, їх часто плутають. У цю ж групу входять Future Perfect і Future Perfect Continuous. Ці часи застосовуються вкрай рідко, так як їх побудова досить важка. Легше перефразувати репліку і вжити інший вираз, на порядок простіший, не втративши при цьому сенс. Розглянемо тепер цю групу детальніше.

Future Simple Tense в англійській мові

У різних джерелах ви знайдете різну кількість випадків, де варто застосувати Future Simple. Однак, всі вони зводяться лише до двох основних правил:

 1. Ми припускаємо, що щось може статися в майбутньому.

 2. Коли щось планують зробити в момент мовлення або коли відповідь на питання про плани на майбутнє була придумана в момент мовлення.

Тепер розберемо детальніше.

Future Simple ми використовуємо коли у нас немає якихось передумов зараз, щоб робити висновки про майбутнє крім нашої інтуїції. Уявіть ситуацію: ви виходите вранці на роботу, дивитеся на чисте небо і кажете:

I think it will rain today. – Думаю, сьогодні буде дощ.

При тому, що зараз немає явних передумов до дощу. Але ось та самотня хмаринка наштовхнула вас на таку думку. 🙂

Саме через те, що цей час передає лише припущення про майбутнє, дуже часто він супроводжується словами:

 • think – вважати, думати

 • expect – очікувати

 • believe – вважати, вірити

 • be sure – бути впевненим

 • be afraid – боятися

 • hope – сподіватися

 • probably – можливо

 • perhaps – може бути

Найчастіше вони підкреслюють, що це виключно ваша думка, додаючи при цьому нотку невпевненості і служать маркером Future Simple, крім стандартних показників часу.

Коли мова стосується моменту мовлення, тут є кілька варіантів розвитку подій.

Для початку згадайте ситуацію, коли ви подорожуєте, заходите до ресторану, до вас підходить офіціант і питає чи будете ви щось пити, на що ви відповідаєте:

Yes, I’ll drink a cup of coffee – Так, я вип’ю чашечку кави.

Ось вам і рішення, прийняте в момент мовлення. Якщо вам потрібно отримати більше даних про те, як це і інші правила застосовувати під час поїздок, курси для туристів стануть відмінним інструментом для детального вивчення теорії та придбання навичок практичного застосування отриманих знань.

Другий випадок, це коли під час бесіди про плани на майбутнє, ви розумієте, що особливо планів немає, тому доводиться придумувати відповідь в ході розмови:

Do you have plans for Sunday? – У вас є плани на неділю?

Maybe we will go to the country. – Можливо, ми поїдемо за місто.

Застосування у відповіді слова will повідомляє про те, що співрозмовник не має чітких планів. Відповідь придумано зараз. Однак, може йому так сподобається цей варіант, що він дійсно поїде за місто. 🙂

Підвидом цієї ситуації є факт, який сплив в ході бесіди:

I will take pills 3 times a day. – Я буду приймати ліки тричі на день.

Це не плани на майбутнє, це не те, що ви заздалегідь внесли в свій графік. Просто в ході бесіди сплив факт про майбутнє.

Через деяку невизначеність в планах, Future Simple ще часто називають “майбутній невизначений час”, тому що немає ніякої ясності.

Описані значення простого майбутнього часу зберігаються і при використанні Future in the Past, адже would це минула форма will. Більш детально ви можете дізнатися в нашій статті.

Як же будується майбутній час в англійській мові? Розглянемо в таблиці:

 

 

Додаткові запитання 

(за потребою)

Допоміжне дієслово

Хто

Що

Основна частина 

речення

Маркери часу

Питання

(WHEN)

(WHY)

(WHERE)

WILL

I

YOU

HE

SHE

IT

WE

THEY

V1

tomorrow

next week

on Friday

in April

Ствердження

——

——

WILL + V1

Заперечення

——

——

WILL + NOT + V1

 (WON’T)

 

Як бачите, will вживається з усіма особами. Замість will можна також вживати shall з I і we, наприклад, I/we shall work. Заперечна форма від shall – shall not (shall not). Однак в розмовній англійській віддають перевагу will.

Одним словом, формула майбутнього часу проста: will + V1. 🙂 Дієслово не змінюється. Використовується звичайна форма інфінітиву, без будь-яких додаткових закінчень. Все просто.

Порівняння Future Simple і Future Continuous

Якщо Future Simple ми використовуємо, якщо не особливо визначилися з планами на майбутнє, то при використанні Future Continuous ми показуємо, що за планом справа займе якийсь певний час.

Порівняємо такі приклади:

Do you have plans for Saturday? – У тебе є плани на суботу?

 

I think, I will have a quiet day home – Я думаю, я проведу тихий день вдома.

OR

Oh, I’ll be playing tennis from 8 to 11. – О, я буду грати в теніс з 8 до 11.

Перший варіант відповіді досить розмитий. Людина придумала відповідь в ході бесіди, він не особливо планував свій вихідний. Другий варіант робить акцент на тому, що людина буде в процесі дії в певний момент часу. В цьому і полягає різниця між Future Simple і Future Continuous.

Решта часів групи Future

Що стосується останніх двох часів групи Future, а саме Future Perfect і Future Perfect Continuous то їх застосування зводиться до мінімуму через вкрай складні конструкції. У розмові значно легше застосувати інше формулювання, зберігши при цьому сенс, але воно буде в рази простіше. Саме з цієї причини ми мимохідь згадаємо про їх особливості. Якщо вам все-таки потрібна більш детальна інформація та вміння застосувати ці часи на практиці впевнено і без сумнівів, в нашій школі English Prime в Києві ви можете отримати все це, однак на старших рівнях, коли вже легко і невимушено володієте всіма актуальними граматичними конструкціями.

Отже, Future Perfect вказує нам на момент, коли ми отримаємо результат, але виключно до якогось другого моменту в майбутньому. Тут не місце невизначеності (як у випадку з Future Simple) і нам не цікаво скільки часу займе процес виконання (як у випадку з Future Continuous). Навіть якщо це за підсумком займе 5 хвилин, Future Perfect робить акцент лише на результат:

He will have finished the report by the time you come back to the office.

Він завершить звіт до того як ти повернешся в офіс.

Що стосується Future Perfect Continuous, то тут увага на те, як довго буде тривати дія до якогось моменту в майбутньому.

Can you imagine? We will have been married for 40 years next year!

Ти уявляєш? У наступному році буде вже 40 років як ми одружені!

Якщо намалювати всі 4 часи, то виглядати це буде приблизно так:

Таблиця майбутніх часів

Ось і вся різниця часів групи Future. Більш детально про кожен з цих часів ви можете прочитати у відповідній статті:

Не дивлячись на те, що Future Simple є найпростішим з цієї четвірки, вправи для його опрацювання будуть точно не зайвими. Однак ми, як школа розмовної англійської, вважаємо, що найкращою вправою на майбутній час і на будь-який інший час в англійській мові є практика в реальному спілкуванні з реальними людьми про реальні ситуації. Тільки так ви за мінімальний проміжок часу зможете зробити їх частиною своєї мови і припинити замислюватися про те, який ж із 4х часів використовувати.

Інші способи передати майбутній час в англійській мові

Далі ми розглянемо можливі варіанти як описати майбутні події без звичного майбутнього часу.

Описуємо майбутнє за допомогою Present Simple

Present simple вживається для вираження подій в майбутньому, які є частиною розкладу або програми.

“What time does the meeting start tomorrow?” “At 12.15.” – О котрій годині завтра почнеться зустріч? О 12.15.

 

The film starts at 7.30 and finishes at 9.00. – Фільм почнеться о 7.30 і завершиться о 9.00.

Йдеться про факт, плани або домовленості в майбутньому, які ви не можете змінити (графік відправлення і прибуття транспорту, розклад зустрічей, передач і шоу, графік занять і тренувань). Інші випадки вживання Present Simple описані в цій статті.

Говоримо про майбутнє використовуючи Present Continuous

Present Continuous вживається для вираження дії, яка вже спланована на 100% і ніщо не зможе це змінити:

“What are you doing on Monday afternoon?” “I’m meeting Sarah at 9.” – Що ти робиш в понеділок вдень? Я зустрічаюся з Сарою в 9.

 

Sarah is having an exam tomorrow. – Сара складає іспит завтра.

Ви настільки впевнені в своїх планах, що вживаємо Present щоб підкреслити це. Тільки маркери майбутнього часу (наприклад, on Saturday evening, on Monday, this afternoon, next weekend) вказують, що ми говоримо про майбутнє. Якщо ви звернете увагу на переклад, то помітите, що в рідній мові ми так само говоримо про плани, в яких максимально впевнені.

Словосполучення to be going to для вираження майбутнього

У реченнях з going to існує зв’язок між сьогоденням і майбутнім. На відміну від Future Simple, де у нас немає особливих передумов щось передбачити, Going to застосовується коли вже зараз можна побачити що станеться далі:

Look at those black clouds in the sky. It’s going to rain. – Подивися на ці чорні хмари. Збирається на дощ.

У цій ситуації ми вже бачимо передумови до дощу. Використовувати звичайний Future Simple буде некоректно.

Going to також вживається в тому випадку, коли вже спланували щось зробити на відміну від простого майбутнього часу, де рішення приймається в момент мовлення.

I’m going to have a shower. – Я збираюсь прийняти душ.

Детальніше про цю конструкцію можна почитати тут.

Зворот to be about to

To be about to використовується, коли мова йде про незаплановані, спонтанні дії, які відбудуться в наступну мить. Якщо розглянути безпосередньо зворот be about to, то він буде перекладатися дослівно як “бути близько до якоїсь події/дії”:

His phone is about to fall. – Його телефон ось-ось впаде.

Дивлячись на його телефон, ви оцінюєте ситуацію і розумієте, що його відокремлює одна мить від падіння.

Як бачите, варіантів передати майбутнє досить багато, кожен з яких допомагає зробити акцент на тривалості виконання дії або на 100%-й впевненості в своїх планах, або на діях, які ви вже плануєте якийсь час і т.д.

Як зрозуміти який саме час застосувати?

 • Зрозуміти ЩО саме ви хочете передати і на чому зробити акцент;

 • Багато практикуватися;

 • Дуже багато практикуватися. 🙂

Інших варіантів навчитися вживати все це в своїй мові без запинок – немає. Двері нашої школи завжди відчинені для вас. Разом ми досягнемо нових вершин!

До нових зустрічей!

Популярні курси
4583 0

поділитися в соц мережах:

Коментарі 0

Щоб додати коментар вкажіть свої дані нижче
10 Вересня 2019
2072 0

Почути мати на англійській мові, або прочитати їх будь-де — навряд чи рідкісне явище для сучасної людини. Яскраво забарвлені емоційні вирази дозволяють людям висловлювати свої почуття практично на всіх мовах світу, і всюди до них в суспільстві ставляться вкрай неоднозначно.

Читати більше
части тела на английском в картинках
10 Вересня 2019
2466 0

Продовжуючи тему важливих слів, сьогодні ми розглянемо термінологію, пов'язану з частинами людського тіла на англійській мові.

Читати більше
10 Вересня 2019
5273 0

Одним з головних інструментів глобалізації стало використання міжнародних мов. Саме завдяки цьому в сучасному світі існує велика кількість можливостей для спілкування, ведення ділових переговорів, обміну досвідом

Читати більше
Визначити потрібний рівень вивчення мови

Запишіться на безкоштовний пробний урок

Зазначте зручний філіал:

Безкоштовний урок

Визначте потрібний рівень володіння мовою

Виберіть мету вивчення мови

Оцініть свій поточний рівень знань

Запишитесь на бесплатный пробный урок

Укажите удобный филиал: