Ви вже, напевно, неодноразово переконувалися наскільки в англійській мові важливі правила. У цьому плані українська та російська мова гнучкіші – часто можна міняти місцями слова у реченні, використовувати у ньому різні часи і все буде граматично правильно та зрозуміло за значенням. В англійській ж важливо дотримуватися всіх правил, інакше співрозмовник може просто вас не зрозуміти. У тому числі це стосується узгодження часів. Наприклад, речення “Я думала, що моя подруга чекатиме мене на вокзалі” граматично правильне, але в англійській мові ❌ “I thought my friend will wait for me at the station” ❌ – це помилка, так казати не можна. Пропонуємо розібратися, як говорити без помилок та які особливості узгодження часів варто знати.
Узгодження часів в англійській – це ситуація, в якій вживання часу в підрядному реченні залежить від часу головного речення. Причому це правило застосовується тільки у випадках з минулим часом. Виходить, якщо ви почали речення з минулого – в ньому і потрібно залишатися.
Насамперед розберемося:
1. Головне речення – це незалежна, самостійна частина:
Джон сказав…;
Кейт думала…
2. Підрядне речення – це частина, яка залежить від головної. Вона доповнює основне речення і до неї можна поставити запитання:
Джон сказав… (що?), що подзвонить ввечері;
Кейт думала… (що?), що раніше бачила цю людину.
Таким чином, узгодження часів полягає в тому, що якщо головне речення стоїть у минулому часі, час у підрядному теж буде минулим. Тому, правильним перекладом речення “Я думала, що моя подруга чекатиме мене на вокзалі” буде ✅ “I thought my friend would wait for me at the station” ✅ . Ця тема важлива для того, щоб ми могли дотримуватись послідовності часів в англійській мові.
Що потрібно знати про узгодження часів в англійській:
1. Часи не підлягають узгодженню, якщо головне реченння стоїть у теперішньому чи майбутньому. Іншими словами, у такому разі підрядне речення будують у будь-якому з часів, важливо лише щоб було дотримано логіки.
I think (Present Simple) I will be (Future Simple) late for the meeting. – Я думаю, що запізнюся на зустріч.
Mary believes (Present Simple) that we forgot (Past Simple) about her birthday. – Мері вірить, що ми забули про її день народження.
2. Але якщо головне речення граматично перебуває в минулому, тоді і підрядне речення має будуватися в одному з минулих часів або у Future in the Past.
They said (Past Simple) that they were (Past Simple) happy to see us. – Вони сказали, що щасливі нас бачити.
Doctors supposed (Past Simple) that the patient had had (Past Perfect) this illness before. – Лікарі припускали, що у пацієнта було це захворювання раніше.
The secretary informed (Past Simple) that her boss would come (Future in the Past) in 10 minutes. – Секретарка повідомила, що її бос прийде за 10 хвилин.
Окремо варто поговорити про модальні дієслова. Нагадаємо, що дієслова називають модальними, коли вони не описують дію, а лише показують ставлення того, хто говорить до неї. Так от, дієслова can, may і will при узгодженні часів приймуть форми could, might і would, must краще замінити на had to, тоді як дієслова could, should, would, might, ought to залишаться незмінними.
I didn’t know you couldn’t swim. – Я не знала, що ти не вмієш плавати.
Kate forgot that she shouldn’t sunbathe. – Кейт забула, що їй не варто засмагати.
This politician said he had to make difficult decisions. – Цей політик сказав, що йому доводиться приймати складні рішення.
У випадку, коли дії в підрядному реченні відбувалися одночасно з діями в головному, тоді в підрядному використовують Past Simple (просте минуле) або Past Continuous (тривале минуле):
I thought you were busy. – Я думала ти зайнятий.
Chris realized that he needed to hurry up. – Кріс усвідомив, що йому треба поквапитися.
Children believed that their friend wasn’t lying to them. – Діти вірили, що їхній друг їм не бреше.
Наступне правило узгодження часів в англійській мові – якщо дія в підрядному реченні відбулася до того, як відбулася дія в головному, тоді час, який нам потрібен – це Past Perfect (при цьому дія була коротка):
His wife found out he had had an affair. – Його дружина дізналася, що він мав інтрижку.
Jonathan didn’t know that his colleague had transferred to another branch. – Джонатан не знав, що його колега перевівся на іншу філію.
I regretted that I had missed the concert. – Я пошкодувала, що пропустила концерт.
Також трапляються ситуації, коли важливо вказати, що дія в підрядному реченні не просто відбулася в минулому, а тривала певний час, перш ніж було виконано дію в головному. У такому випадку час, який буде використаний – Past Perfect Continuous:
The doctor remembered that the patient had been taking this medicine for 10 years. – Лікар згадав, що пацієнт приймає ці ліки вже 10 років.
Steven was sure that his son had been doing homework the whole evening. – Стівен був упевнений, що його син робить домашнє завдання цілий вечір.
Але не всі дієслова вживаються у тривалій формі та мають закінчення -ing. В англійській існує багато абстрактних дієслів, їх назва – дієслова стану. Такі дії не тривають, отже дієслова не мають тривалої форми, наприклад: to be (бути), to know (знати), to want (хотіти), to like (подобатися), to love (любити), to believe (вірити), to realize (усвідомлювати), to have (мати, володіти чимось). Також тут можна згадати про неграничні дієслова, тобто такі, які не мають властивості закінчуватися: to work (працювати), to live (жити), to travel (подорожувати), to teach (викладати), to study (вчитися), проте їх можна використовувати як у закінченій, так і у тривалій формі.
He reminded that he had had that car for 10 years. – Він нагадав мені, що в нього та машина вже 10 років.
This man told me that he had wanted to become a musician his whole life. – Цей чоловік розповів мені, що він все життя хотів стати музикантом.
Jenny said that her daughter had studied at university since 2021. – Дженні сказала, що її донька навчалась в університеті з 2021 року.
Якщо порядок дій у реченні наступний: спочатку відбувається дія головного речення, а потім підрядного, тоді підрядне речення буде поставлене у форму Future in the Past:
I didn’t expect that you would come. – Я не очікував, що ти прийдеш.
The pilot announced that the plane would land in 30 minutes. – Пілот оголосив, що літак приземлиться за 30 хвилин.
The manager said that the delivery would arrive the next day. – Менеджер сказав, що доставка приїде наступного дня.
Ще одне правило узгодження часів в англійській мові – коли маємо справу з кількома підрядними реченнями, час у кожній окремій частині залежатиме від тієї частини, якій вона підпорядковується.
I thought you knew that Peter was going to quit university after he had had a big argument with the dean. – Я думала, ти знаєш, що Пітер збирається покинути університет після того, як він сильно посварився з деканом.
My friend reminded me that we had to go to the hospital and have a check-up so that we would receive all documents for entering the university. – Мій друг нагадав мені, що ми повинні йти до лікарні та пройти медогляд, щоб ми отримали всі документи для вступу до університету.
Як часто трапляється в англійській, існують винятки з правил про узгодження! Пропонуємо поглянути на ситуації, коли не потрібно дотримуватися погодження часів:
1. До цього вже згадувалося, що правила узгодження не потрібно використовувати, якщо головне речення стоїть у теперішньому чи майбутньому часі:
He thinks that we didn’t submit our project. – Він вважає, що ми не здали свій проект.
You will just say that it is all my fault! – Ти просто скажеш, що це все моя вина!
2. Існує категорія спеціальних підрядних речень – причини, результату, визначення та порівняння. Коли у реченні використовують одне з них, тоді правила узгодження не діють:
Students decided not to attend the party because they will have an exam on Monday and they need to prepare. – Студенти вирішили не йти на вечірку тому, що у них буде іспит у понеділок і їм потрібен час щоб підготуватися. (причина)
She warned the boss that she was ill so she won’t be at work from Wednesday to Friday. – Вона попередила начальника, що захворіла, тому її не буде на роботі з середи до п’ятниці. (результат)
We went to watch the new movie that is believed to be one the biggest premiers of 2022. – Ми пішли подивитися новий фільм, який вважається однією із найбільших прем’єр 2022 року. (визначення)
I had a lot more work last year than I do now. – Торік я мав набагато більше роботи, ніж маю зараз. (порівняння)
3. Ще одна ситуація, коли правила узгодження часів не враховуються – коли речення містить у собі відомий всім факт, рутинну дію, що повторюється, правило, закон, чиюсь звичку чи характерну для людини дію:
You knew it is prohibited to smoke here! – Ти знав, що тут заборонено курити!
Children learnt that plants consume carbon dioxide and produce oxygen. – Діти дізналися, що рослини поглинають вуглекислий газ та виробляють кисень.
All her friends understood that she will be late as she always does. – Усі її друзі розуміли, що вона запізниться як завжди.
Тема цієї статті дуже важлива і безпосередньо пов’язана з непрямою мовою. Коли ми хочемо передати чиїсь слова, речення часто починається з фрази “He/she said”, а речення, сказане у прямій мові, граматично переходить на один час назад. Докладніше подивимося на приклади в таблиці:
Пряма мова | Як змінюється час | Непряма мова |
---|---|---|
I go to the gym twice a week. – Я ходжу до залу двічі на тиждень. | She said she went to the gym twice a week. – Вона сказала, що ходить до залу двічі на тиждень. | |
The coffee is being made! – Каву готують! | He said the coffee was being made! – Він сказав, що каву готують! | |
They have visited Paris three times. – Вони відвідали Париж тричі. | They said they had visited Paris three times. – Вони сказали, що відвідали Париж тричі. | |
I have been looking for you since morning. – Я шукаю тебе з ранку. | My friend said that she had been looking for me since morning. – Моя подруга сказала, що вона шукає мене з ранку. | |
I required an explanation. – Я вимагала пояснення. | She said she had required an explanation. – Вона сказала, що вимагала пояснення. | |
The song will be released this summer! – Пісня буде випущена цього літа! | The band said the song would be released that summer! – Група сказала, що пісня буде випущена цього літа! | |
She can read really fast! – Вона вміє читати дійсно швидко! | The teacher said she could read really fast! – Вчитель сказав, що вона вміє читати дійсно швидко! | |
You must take the pills every day. – Ти повинен приймати пігулки кожного дня. | must – had to | The doctor said I had to take pills every day. – Лікар сказав, що я повинен приймати пігулки кожного дня. |
You should study harder. – Тобі варто вчитись старанніше. | should – should | His mom said he should study harder. – Його мама сказала, що йому варто вчитись старанніше. |
Узгодження часів | Просте речення | Складнопідрядне речення |
---|---|---|
I remember this place. – Я пам’ятаю це місце. | My brother said he remembered that place. – Мій брат сказав, що пам’ятає те місце. | |
He is editing the presentation now. – Він редагує презентацію. | I didn’t know he was editing the presentation then. – Я не знала, що він редагує презентацію. | |
She has directed this movie. – Вона зняла цей фільм. | They found out she had directed that movie. – Вони дізналися, що вона зняла цей фільм. | |
Megan wrote a very touching letter. – Меган написала дуже зворушливий лист. | Mom was surprised that Megan had written a very touching letter. – Мама була здивована, що Меган написала дуже зворушливий лист. | |
We were swimming in the ocean. – Ми плавали в океані. | We remembered that we had been swimming in the ocean. – Ми згадали що ми плавали у океані. | |
I have been hiding the truth from my friend. – Я приховую правду від своєї подруги. | I confessed that I had been hiding the truth from my friend. – Я зізналася, що приховую правду від своєї подруги. | |
The exhibition will be open on Saturday. – Виставка буде відкрита у суботу. | The organiser said that the exhibition would be open on Saturday. – Організатор сказав, що виставка буде відкрита у суботу. |
Звичайно, тема об’ємна і варіантів узгодження є кілька, потрібно запам’ятати багато правил граматики. Найкраща порада тут – це вчити все поступово. Розбийте тему на групи, складайте багато прикладів, поки не відчуєте, що точно з усім розібралися. Також, запам’ятайте, що узгодження часів в англійській стосується ситуацій, коли головне речення стоїть у минулому часі. Це означає, що і підрядне теж потрібно перевести в один з минулих часів або використовувати Future in the Past. А якщо хочете практикувати цю тему у живому спілкуванні – записуйтесь на курси English Prime, які проходять як офлайн, так і онлайн.
Все залежить від модального дієслова, що використовується у реченні. Дієслова can, may та will набувають форм could, might та would відповідно. Замінити must варто дієсловом had to. А ось дієслова could, should, would, might і ought to не зміняться під час узгодження.
Ще один важливий аспект теми про узгодження часів – це використання обставин часу та місця і чи потрібно їх міняти. Так, потрібно. Ось як виглядатимуть обставини при узгодженні:
this | that |
these | those |
today | that day |
this week/ month/ year | that week/ month/ year |
now | then |
yesterday | the day before |
last week/ month/ year | the week/ month/ year before |
___ ago | ___ before |
tomorrow | the next day |
next week/ month/ year | the following week/ month/ year |
А тепер виконайте наступні вправи для закріплення матеріалу, вивченого у статті 🤓
1. I understood that ____ the exam.
I will fail
I would fail
I will failed
2. Parents were shocked that their child ____ so fast.
learnt to swim
learns to swim
learnt to swimming
3. Susan realized her friend ____.
could help her
could helped her
could to help her
4. He didn’t go by plane because he ____ of flying.
was afraiding
is afraid
afraid
5. They shared with us that they _____ here the whole year.
have been lived
have lived
had lived
6. I understood that he ____ something.
was hiding
hides
has been hiding
7. The police officer didn’t know that the thief ____ the documents.
also steals
has also stolen
had also stolen
8. The teacher told the students that water ____ of hydrogen and oxygen.
consisted
consists
is consisting
9. I thought I ____ wait for the result calmly.
must
have to
had to
10. Children expected Santa Claus ____ with their presents.
will come
would come
comes
11. The driver knew that the speed limit there ____ 60 km per hour.
is
was
had been
12. The chef told the guests that he ____ some of the dishes that ____ to the menu.
would prepare, had just been added
will prepare, were just added
prepares, have just been added
13. This man didn’t know that he ____ drink coffee.
shouldn’t
shouldn’t have
shoulded
14. I thought you ____ that my relatives ____ that day.
know, are coming
knew, have come
knew, were coming
15. We wanted to celebrate the fact that we ____ each other for 20 years.
had known
had been knowing
have known
I would fail
learnt to swim
could help her
is afraid
had lived
was hiding
had also stolen
consists
had to
would come
is
would prepare, had just been added
shouldn’t
knew, were coming
had known