пн.-пт. 10:00-22:00,

сб. 10:00-18:00

RU UK
English PrimeСтаттіPresent Continuous – Теперішній тривалий час: правила і приклади

09 Лютого 2020

Автор
Міла Тітова

Що таке Present Continuous?

Present Continuous це теперішній тривалий час або як часто пишуть запити в Google – Презент Контініус. 🙂 Один з тих часів, який збиває з пантелику. Навіщо його вчити, якщо вже є Present Simple? Сьогодні ми розберемося з цим! Адже, єдине, що їх об’єднує – це приналежність до теперішнього часу.

Виходячи з назви ми розуміємо, що мова йде про щось, що триває. Що ж там триває, скільки триває і як це все не переплутати – ось про це і буде наша стаття.

Випадки застосування Present Continuous

Попри безліч статей і публікацій, використання справжнього тривалого часу для багатьох залишається загадкою. Деякі довідники виділяють до 15 різних варіантів застосування “презент контініус”. Всі їх можна розділити на кілька груп, бо все різноманіття варіантів – це “відтінки” однієї та тієї ж ситуації. Розглянемо кожну з груп докладніше на прикладах.

Дія відбувається або не відбувається в момент мовлення:

Найперше значення, яке вивчається на курсах англійської мови – це процес, що відбувається в момент мовлення. Як у пісні: “що бачу, то співаю”. І це не жарт. Ви описуєте те, що відбувається в дану секунду. Необов’язково, щоб це було перед вашими очима, але ви повинні бути в цьому впевнені на 100%. Розглянемо кілька прикладів.

She is sleeping. Speak quieter, please. – Вона спить. Говори тихіше, будь ласка.

(Вам не обов’язково всю ніч сидіти в кімнаті й спостерігати як людина спить. Ви це знаєте, хоч і перебуваєте у своїй кімнаті або на кухні. І ви просите співрозмовника говорити тихіше, щоб не переривати процес сну)

I’m doing my homework, call me later. – Я роблю домашнє завдання, подзвони пізніше.

(Я в процесі – роблю завдання, не можу перериватися, тому набери пізніше, тоді я зможу говорити.)

They are not working out. I know that because we are having lunch all together. – Вони не тренуються зараз. Я це знаю бо ми всі разом обідаємо.

(Ви з кимось говорите по телефону і повідомляєте, що ваші діти не можуть бути в процесі тренування зараз, оскільки ви разом обідаєте.)

Тут допоміжними словами можуть бути now, right now, at the moment. Можна обійтися і без них, бо сама структура речення говорить про те, що подія відбувається прямо зараз.

Структура речення

Навіщо ж тоді ці слова якщо і без них все зрозуміло? Це пов’язано з тим, що Present Continuous може вживатися не тільки в цьому значенні тому використовуються ось такі слова – помічники, щоб бути максимально правильно зрозумілим.

Дія, яка відбудеться в майбутньому:

Тут ми говоримо про 100% сплановане майбутнє. Ви вже купили квитки, спакували речі, попередили всіх про свій від’їзд і т.д. Ви заздалегідь подбали про всі деталі й з дня на день ця подія відбудеться. Чому для майбутнього використовується теперішнє? Тому що ви так чекаєте цієї події (неважливо з позитивною або негативною емоцією), що вже зараз його проживаєте. Навіть в нашій рідній мові ми дуже часто ставимо дієслово в теперішньому часі, коли впевнені, що подія станеться, коли ми вже почали його проживати емоційно:

I’m leaving for LA tomorrow. – Я їду в ЛА завтра.

(Не «поїду”, а саме “їду”. Процес уже запущений з моменту, як ви купили квитки.)

We are having an exam today. – Ми пишемо іспит сьогодні.

(Не «писатимемо», не «збираємося писати”, а саме “пишемо”. Адже до цього все йшло з початку навчального року і ніщо не може змінити цього.)

He is going to the park with kids on Sunday. – Він йде з дітьми в парк в неділю.

(Запланована дія, яка точно відбудеться.)

Звичайно ж, переклад “піде”, “буду писати” і т.д. теж правильний. Але саме завдяки використанню при перекладі дієслова в теперішньому часі (як і в оригіналі) ви отримуєте ту емоцію, яка закладена в цьому реченні в англійській мові.

Таблиця: Як говорити про майбутнє

Будуємо речення в майбутньому

Основна частина речення

Вказівник часу

I’m leaving for LA

Я їду до ЛА

tomorrow.

завтра.

We’are having an exam

Ми пишемо екзамен

today.

сьогодні.

He is going to the park with kids

Він іде з дітьми до парку

on Sunday.

у неділю.

Як бачите, якщо прибрати покажчик часу майбутнього, ми отримуємо звичайне речення в теперішньому часі, ніби подія відбувається зараз, перед нашими очима: я їду, ми пишемо, він йде. І тільки закінчення речення показує, що хоч ми і говоримо в теперішньому, але повідомляємо про сплановане майбутнє.

Дія відбувається в сьогоденні (не обов’язково в момент мовлення) і ви знаєте, що це тимчасово

Це стосується всіх дій, які займають певний проміжок у вашому житті: від коротких, на зразок читання книги, до більш тривалих, на кшталт навчання в університеті. І те, і інше не буде тривати вічно. Використовуючи Present Continious в таких випадках, ви підкреслюєте, що в даний момент ви на ось такому етапі життя, але це тимчасово, цей період скоро закінчиться.

I’m studying at university. – Я вчуся в університеті. (І цей процес обмежений терміном приблизно в 6 років, я там не назавжди.)

We are renting a flat. – Ми орендуємо квартиру. (Це скоро закінчиться, бо восени ми купимо свою квартиру.)

I’m reading a book about doctors. – Я читаю книгу про лікарів. (Не в дану секунду, а на даному етапі життя. Книга скоро закінчиться і я візьму іншу, але це вже інша історія.)

He’s living in Lviv. – Він живе у Львові. (Це тимчасово. Зараз він поживе там, а через місяць буде жити в іншому місті або в іншій країні.)

Підкреслити емоційність моменту або не характерні ситуації

У цю категорію входить все, що вам важливо підкреслити, адже це важливо в цю секунду: щастя, злість, кохання, роздратування, бажання, біль і т.д. Це можуть бути й позитивні й негативні емоції.

I’m feeling so bad. – Я відчуваю себе дуже погано. (Іншими словами “Мені дуже погано! Хіба не бачите!?”)

My leg is hurting. – Моя нога (жахливо) болить. (Інакше кажучи “Швидку мені! Дайте знеболююче! Робіть щось!”)

He’s being so rude to us. – Він такий грубий по відношенню до нас. (Це ненормально. Він зазвичай милий і приємний, а не ось це ось все.)

I am not a big fan of his art, but i’m loving this picture. – Я не фанат його мистецтва, але я (дуже) люблю цю картину. (Мені ця картина шалено подобається, що на мене не схоже.)

У таких конструкціях, як правило, не потрібно ставити слова “very” та інші підсилювачі, адже цей зворот вважається вже досить емоційним. Слово “дуже” не зробить її більш емоційною.

ВАЖЛИВО! В даному випадку можливо навіть вжити дієслова, які за правилами не використовуються в тривалому часі (to love, to be, to adore etc.), бо це почуття, емоції й абстрактні поняття.

Як відрізнити один варіант від іншого? Тут немає універсальної відповіді крім як “виходячи з суті вашої бесіди”. Виходячи з емоцій співрозмовника, сенсу попередньої частини бесіди. У будь-якому випадку, якщо вам щось не до кінця зрозуміло в розмові, незалежно від мови, запитуйте. Це дуже полегшить спілкування! 🙂

Для тих, хто освоює англійську з нуля, достатньо буде засвоїти перше правило вживання Теперішнього Тривалого часу. Якщо ви вивчаєте англійську для бізнесу і хочете досягти вищого рівня, вміння користуватися всіма відтінками цього часу знадобиться вам не один раз.

Як утворюються форми Present Continuous

Як і будь-який інший час англійської мови, Present Continuous може приймати різні форми, такі як: ствердження, заперечення, питання.

У кожній із цих форм ключовим словом є дієслово to be. Це те, на чому тримається вся конструкція речення. Для того, щоб конструкція часу була вірною, до to be необхідно додати дієслово в першій формі (інфінітив) із закінченням -ing:

TO BE + V1-ing

Це і є основна формула часу Present Continuous, все інше – деталі. В якому б значенні ви не застосовували Теперішній тривалий час, формула залишиться незмінною. Розглянемо побудову різних форм речення детальніше в таблиці нижче.

Таблиця: Правила побудови речень в Present Continuous

Речення в Present Continuous

Це основні форми речень, які можна утворити. Також ви можете комбінувати цей час з іншими у своїх розповідях, головне – дотримуватися всіх правил. 🙂 Навіть якщо ви вивчаєте англійську для подорожей, грамотна мова може значно полегшити ваш відпочинок і подарувати масу задоволення.

Правила вживання -ing закінчення

При вживанні закінчення -ing важливо пам’ятати, що дієслово може трохи змінюватися. Правила, які ми розглянемо, універсальні для всіх часів групи Continuous (Future, Past), групи Perfect Continuous і для всіх випадків вживання дієслова з -ing закінченням.

Таблиця: Правила вживання -ing закінчення

Вживання дієслів з -ing закінченням

Закінчення

Що змінюється

Приклад

-е котра не вимовляється

to make → making

to take → taking

I am making breakfast at this time tomorrow.

Я готуватиму/готую сніданок в цей час завтра.

-е котра вимовляється

to agree → agreeing

to age→ ageing

These houses are ageing so fast in such awful conditions.

Ці будинки старіють дуже швидко в таких жахливих умовах.

-ie

to lie → lying

to tie → tying

She is lying and sunbathing all day long.

Вона лежить й засмагає весь день безперервно.

-y

to play → playing

to try → trying

They are playing tennis now.

Вони грають в теніс зараз.

-ic

traffic → trafficking

panic → panicking

She is panicking! Can you calm her down?

Вона панікує! Ти можеш заспокоїти її?

-x, -w

relax → relaxing

snow → snowing

It is snowing all day tomorrow.

Завтра сніжитиме весь день.

з подвоєнням

дієслово закінчується на одну приголосну літеру, перед якою є ударний голосний звук

sit → sitting

drop → dropping

You are sitting here the whole day!

Ти сидиш тут весь день!

без подвоєння

наголос стоїть не на попередньому голосному звуці

open → opening

remember → remembering

попередній голосний звук – довгий

cool → cooling

read → reading

I think, she is reading.

Я думаю, вона читає.

 

Якщо дієслово не потрапляє під жодне з цих правил – просто додавайте -ing без будь-яких змін.

Чи всі дієслова можна використовувати в цей час або є винятки?

Коли ви використовуєте дієслово як тривалу дію – є винятки.

Не можна використовувати дієслова почуттів, емоцій (to fear, to dislike, to hate, to hope, to like, to love, to mind, to prefer, to regret, to want, to wish, to forget) і взагалі абстрактні поняття (to forget, to imagine, to know, to mean, to notice, to recognize, to remember, to understand і т.д.).

Чому? Тому що ви не можете контролювати цей процес. З цього випливає маленький секрет:

В групі часів Continuous (будь це прості довгі часи або доконані тривалі часи) вживаються дієслова, що описують дію, яку ви можете контролювати. Ви можете почати це робити, змінювати темп виконання і можете закінчити це робити. Емоції не піддаються такому контролю.

Example: I’m running. – Я бігаю. (Я можу почати бігати, можу бігти повільніше, можу швидше, а можу перейти на крок, можете бігати довго, а можете 5 хвилин. І все це під вашим контролем.)

Цей “лайфхак” допоможе вам швидко зорієнтуватися чи підходить обране вами дієслово чи ні.

Відмінність між Present Continuous і Present Simple

Одним з найважливіших етапів у вивченні мови є чіткий розподіл часів групи Simple та Continuous. Через те, що в нашій рідній мові за це відповідає одна і та ж форма дієслова, а відчути різницю можна тільки завдяки допоміжним словам.

В англійській же мові це кардинально різні часи й на цьому важливо зробити акцент і в разі якщо ви вивчаєте англійську мову з нуля, і якщо ви просунутий користувач.

Таблиця: Різниця простого і тривалого часів

Різниця між Present Simple і Present Continuous

Present Simple

Present Continuous

Описує факти, які залишаються вірними в будь-який момент часу

John speaks Chinese well. – Джон добре говорить китайською.

(Навичка говорити з ним буде в будь-який момент часу.)

Описує дію, що відбувається в момент мовлення

John is speaking Chinese with his boss. – Джон (зараз) говорить по-китайськи зі своїм босом.

(В цю секунду він веде бесіду іншою мовою.)

Описує постійні ситуації

My sister works in McDonald’s. – Моя сестра працює в Макдональдс.

(З огляду на фрази ми розуміємо, що це постійна робота.)

Описує тимчасові ситуації

My sister is working in McDonald’s this summer. – Моя сестра працює в Макдональдс цього літа.

(Восени вона вже не буде працювати, бо почнеться навчання в університеті.)

Описує регулярні дії, але не означає, що це відбувається зараз або будь-яким чином пов’язані з теперішнім моментом

I bake twice a month. – Я печу двічі на місяць.

(Зараз я цього не роблю, просто розповідаю про те як часто це відбувається.)

Описує дії, які регулярно відбуваються в сьогоденні, але так зазвичай не відбувається

I am baking a lot this week. – Я багато печу на цьому тижні.

(Для мене це нехарактерно, але я дуже багато печу на цьому тижні. Зазвичай печу двічі на місяць.)

Різниця відчутна, погодьтеся?! 🙂

Висновки

Теперішній тривалий час не такий вже й даремний, як може здатися на перший погляд. Він робить вашу мову багатшою і дає можливість описати більший спектр почуттів, емоцій і деталей події. Погодьтеся, було б нудно жити, якби у всьому світі люди спілкувалися лише фактами. 🙂

Для якісного засвоєння цього часу необхідно багато розмовної практики й ситуативних тренувань. Якщо у вас поки немає можливості так тренуватися, приділіть увагу письмовим вправам. Завжди краще робити хоч мінімум, ніж не робити нічого.

До нових зустрічей, друзі! 💕

Популярні курси
1801 0

поділитися в соц мережах:

Коментарі 0

Щоб додати коментар вкажіть свої дані нижче
28 Березня 2020
1176 0

Читати більше
17 Квітня 2019
2856 0

У шкільній програмі багато з нас вивчали британську англійську, і навіть зараз вона більш значуща щодо інших варіантів мови. У той же час, у глобальній мережі все-таки більше поширений американізований варіант, а значить, нам не слід скидати його з рахунків. Саме тому так важливо розібратися в правильному вживанні дієслів to have і have got, які в різних ситуаціях поводяться непередбачувано для багатьох, хто вивчає мову.

Читати більше
10 Вересня 2019
2987 0

Мова будь-якої людини оцінюється за багатьма критеріями. Її вважають правильною і зрозумілою тільки в тому випадку, якщо оповідач вміє доцільно "поєднувати" між собою всі частини речень.

Читати більше
Визначити потрібний рівень вивчення мови

Запишіться на безкоштовний пробний урок

Зазначте зручний філіал:

Безкоштовний урок

Визначте потрібний рівень володіння мовою

Виберіть мету вивчення мови

Оцініть свій поточний рівень знань

Запишитесь на бесплатный пробный урок

Укажите удобный филиал: