Час Past Perfect Continuous викликає багато питань у тих, хто вивчає мову. Хтось хоче до кінця розібратися як застосовувати цей час, а хтось намагається зрозуміти, як правильно будується цей «гігант». Часто цієї конструкції побоюються, як і її родичів з групи Perfect Continuous. У цій статті ми дамо докладні відповіді про те, що це за час, як він утворюється і коли його застосовувати. Розпочнемо! 😊
Past Perfect Continuous перекладається як «минулий доконаний тривалий час». Він застосовується щоб:
Сказати про процес/дію, який виконувався в минулому і завершився незадовго до другої події в минулому;
Сказати про процес/дію, який виконувався в минулому в момент, коли сталася друга подія.
На малюнку це буде виглядати наступним чином:
У вас може виникнути питання: «Як зрозуміти і відрізнити ці дві ситуації? Адже вони практично однакові».
Ви маєте рацію, вони надзвичайно схожі. Відрізнити допоможе тільки ситуація, в якій ви перебуваєте або контекст. Для кращого розуміння Past Perfect Continuous наведемо приклади на обидва правила:
I was able to answer all my teacher’s questions because I had been learning explanations and examples about this topic the whole night.
Я зміг відповісти на всі питання свого викладача, так як вивчав пояснення і приклади по цій темі всю ніч.
Тут ми бачимо перше правило: людина готувалася всю ніч, а вранці демонструвала знання викладачеві. Процес підготовки завершився незадовго до другого моменту в минулому, моменту запитування.
Ще один приклад:
I had been doing exercises for 45 min when my coach said that it was enough.
Я робив вправи 45 хвилин, коли мій тренер сказав, що вже досить.
Це вже презентація другого правила. Людина займалася спортом, робила вправи вже 45, включаючи момент мовлення тренера. Тобто тренер каже «вистачить», а у людини йде 46-а хвилина тренування.
Межа дуже тонка. Однак, у цього часу не стоїть завдання показати, що дія завершилася. Завдання Past Perfect Continuous показати скільки часу ви витратили на якусь дію, перш ніж сталося щось ще. Нам важливий процес, але не результат.
За рахунок об’ємності конструкції цей час рідко застосовується в мові, частіше його замінюють більш простими зворотами. У конструкціях по типу Passive voice або узгодження часів цей час так само намагаються не вживати. Там і без нього є над чим думати 😊
Як же будується Past Perfect Continuous? Є кілька обов’язкових елементів, без яких цей час не може існувати і кілька бажаних. Почнемо з обов’язкових. До них відноситься:
Саме особа ( I, you, he, they, my friend, his cat etc.). Без обличчя нам ніяк не обійтися. Хтось же це все робить, вірно?
Допоміжне дієслово HAD. Це слово допомагає формувати питання, відповіді і вказує, що це минулий час.
Ознака тривалого часу BEEN і до нього в пару саме дієслово дії. Так як це тривала дія, то дієслово повинно стояти в першій формі (інфінітив) з – ing закінченням: been + V1+ ing. Саме ця частина формули показує Continuous.
Ці три складові формують більшу частину речення.
Далі йдуть бажані складові. Чому бажані? Тому що при наявності гарного контексту вони нам не знадобляться, вся інформація вже буде в наявності. Якщо контексту немає або він недостатній, краще не упускати ці складові:
Показник того скільки часу ви вже витратили на виконання дії. Це важлива складова всіх часів групи Perfect Continuous, і саме цей показник якісно відрізняє цю групу від всіх інших часів. Ключовими маркерами тут виступають for, since, the whole, all.
Друга подія або другий момент часу в минулому, що теж є рисою часів групи Perfect. Для позначення другої події в минулому вживається зворот when + Past Simple. Наприклад: when he came; when we realized. Як бачите, після when стоїть друге повне речення, але вже в простому минулому часі із застосуванням дієслова в другій формі (V2). Замість when можна також використовувати before і by the time. Всі три слова є маркерами групи часів Perfect.
Якщо все це зібрати в одну таблицю, то формула побудови речень в Past Perfect Continuous Tense буде виглядати наступним чином:
Тепер розглянемо це все на прикладах.
James was out of breath when he came home. He had been running at the stadium.
Джеймсу було дуже важко дихати, коли він прийшов додому. Він бігав на стадіоні.
У цьому прикладі немає додаткових складових. З контексту зрозуміло, що людина бігала на стадіоні якийсь тривалий для нього час, так як йому важко дихалося. Другою подією тут виступає прихід додому. Якщо це намалювати, то вийде наступне:
Наведемо ще один приклад, але вже використовуючи повну формулу:
I had been waiting for her at the restaurant for 30 minutes when I realized that it was the wrong one.
Я чекав її біля ресторану 30 хвилин, коли усвідомив, що це був не той ресторан.
Тут у нас немає контексту, тому пропозиція містить всю необхідну інформацію, включаючи:
Тривалість першої дії: for 30 minutes;
Друга подія: when I realized.
На графіку це можна зобразити таким чином:
Як бачите, цей час не для тих, хто лише почав вивчати англійську мову, а для тих, хто вже давно в темі 😊 Past Perfect Continuous вимагає досить багато деталей, тому здається, що він дуже складний. Але ні, знаючи базу – все стає простіше. Головне розуміти, що за чим ставити. Якщо ж ви з тих, хто тільки починає свій шлях в світ англійської мови, радимо почати з курсів для початківців, де ви зможете засвоїти всі необхідні ази і рухатися досить динамічно і впевнено до своєї мети.
Щоб подивитися на Past Perfect Continuous з усіх боків, пропоную його порівняти з декількома іншими часами. Почнемо ми з Present Perfect Continuous. Назва цього часу перекладається як теперішній доконаний тривалий час. Більш детально з його граматичними особливостями ви можете ознайомитися в окремій статті. Зараз ми виділимо основні відмінні моменти.
Як ми вже знаємо, Past Perfect Continuous розповідає про процес в минулому, який тривав аж до другої події в минулому.
Present Perfect Continuous так само пов’язаний з процесом. Єдиною відмінністю є те, що процес почався в минулому і триває до моменту в теперішньому часі. Порівняємо два приклади:
I have been looking for her for 30 minutes! Thanks for saying that she has left. – Я шукаю її вже пів години. Спасибі, що сказав, що вона вже поїхала.
I had been looking for her for 30 minutes before I was told that she had left. – Я шукала її пів години, перш ніж мені не сказали, що вона поїхала
Перший приклад написаний в теперішньому часі і показує, що людина тільки зараз отримала пояснення чому не могла знайти її цілих пів години. Другий приклад про минуле: обидві дії (пошук і сказали) відносяться до минулого. На малюнку це все можна відобразити наступним чином:
Обидва ці часи говорять про тривалу дію, вказуючи скільки часу ви на це витратили. Це допомагає надати значимості вашим діям і вашому часу, що робить і той і інший час досить емоційним. В нашій школі ми допомагаємо студентам легко відрізняти і вживати ці часи. По більшій мірі це стосується тих, хто засвоїв базу англійської: учням старших курсів і курсу «Business». Адже володіння такими конструкціями допомагає більш тонко викласти свою думку, презентувати свою ідею і вести бесіду на рівних.
Наступний час, який ми візьмемо для порівняння – це минулий доконаний час або просто Past Perfect. Про цю конструкцію у нас так само є окрема стаття. Зараз виділимо ключове.
Для Past Perfect час, витрачений на справу, не має ніякого значення. Ключовим є тільки факт виконання цієї самої справи. Розглянемо кілька прикладів:
She had cooked dinner by the time her husband came back home. – Вона приготувала вечерю до того часу як її чоловік повернувся додому.
She had been preparing dinner for 2 hours by the time her husband came back home. – До того часу як чоловік повернувся додому, вона готувала вечерю вже 2 години.
У першому прикладі ми використали Past Perfect. Нам важливо підкреслити, що вечеря була готова до приходу чоловіка. У другому випадку ми застосували Past Perfect Continuous і тим самим акцентували увагу на витрачений на вечерю час. На графіку це буде мати такий вигляд:
Останнім для порівняння візьмемо минулий тривалий час, він ж Past Continuous. Цей час дуже часто використовують, щоб висловити свою думку більш легкою мовою.
Хорошим прикладом буде ситуація, пов’язана з відпусткою:
She was lying on the beach the whole day. – Вона лежала на пляжі весь день.
У цьому прикладі немає якоїсь другої дії. Акцент тільки на те, що вона лежала. Усе. Ще один приклад:
She was drinking a cocktail when she noticed that man. – Вона пила коктейль, коли помітила того чоловіка.
Скільки за часом вона пила коктейль не зрозуміло. Плюс друга дія (помітила) відбувається приблизно в той же час що і перша (пила коктейль). Тепер порівняємо з Past Perfect Continuous:
She had been drinking a cocktail for 10 minutes when she noticed that man. – Вона вже 10 хвилин пила коктейль, коли помітила того чоловіка.
Тут ми підкреслюємо, що пройшло 10 хвилин перш, ніж вона помітила того чоловіка. На малюнку цю різницю можна зобразити таким чином:
Найчастіше такі деталі про час вкрай рідко потрібні. А якщо і потрібні, все це можна сказати більш простою мовою. Саме тому на курсах англійської для мандрівників ми працюємо тільки з фразами, які максимально використовуються в розмовній англійській.
Якщо підсумувати все вищесказане, це можна відобразити в одній таблиці, яка є наочною презентацією відмінностей часів, розібраних сьогодні:
Однозначно, немає ефективнішого інструменту для засвоєння різниці цих часів ніж реальна практика в живому спілкуванні. Саме таку практику ви можете отримати в нашій школі англійської мови в Києві. Для цього достатньо записатися на ознайомчий урок, і наші адміністратори з радістю дадуть відповідь на всі ваші запитання щодо методики, процесу навчання та інших деталей.
До нових зустрічей, друзі! ♥️