Англійська мова давно перестала бути мовою американців і британців, і використовується в кожній країні як інструмент взаєморозуміння між народами. Люди вчать мову зі змінним успіхом, розуміючи, що англійська важлива і потрібна. І, тим не менш, люди, що вивчають мову, запитують: “Як змусити себе вивчити англійську?”
Не треба й навіть не можна.
Згадайте себе в дитинстві, наприклад, коли вчителі в школі змушували виконувати математичні завдання, зубрити не дуже цікаву літературу. Ну і як? Приємні спогади? Сильно тепер хочете вирішувати рівняння, вчити вірші напам’ять?
“Змушування” мають одну мету — відбити бажання вивчати що завгодно незважаючи ні на що. Якщо хочете, щоб людина щось не робила — примушуйте людину це робити.
Поясніть самому собі, чому хочете вивчити англійську, а не чому так треба. Дії людей пояснюються конкретною метою.
Перш, ніж вивчати англійську мову, визначте особисту мету.
Замість абстрактного “Мені треба вчити англійську” має бути “Хочу вчити англійську, тому що …”. Не маючи мети або бажань, яких англійська мова стосується, навіщо вчитися?
Помилково буде вважати, що такі фрази, як “Мені для роботи або навчання треба”, “Хочу говорити англійською, тому що всі говорять, а я якось не дуже себе почуваю” пояснюють, навіщо вчитися. Це не особисте рішення, це Вас хтось або щось змушує 🙂
Щоб правильно поставити мету, важливо враховувати особисті інтереси і бажання.
Обирайте мету, як музу: складіть таким чином, щоб вона не просто описувала необхідність, а говорила, яке бажання або мрія здійсниться. Щоб більше не питати: “Навіщо вчити англійську?” Відчуйте різницю, що надихає більше: необхідність чи бажання?
Розмито | Точно поставлена мета |
---|---|
Треба по роботі | Хочу йти вгору по кар’єрних сходах, підвищувати добробут |
Щоб спілкуватися | Хочу розуміти людей, де б я не їздив, не відчувати труднощів у спілкуванні в іншому місті або країні |
Всі знають, а я не знаю | Мої улюблені виконавці співають англійською, мене цікавлять тексти пісень. |
Конкретна мета дає представляти, як покращиться життя після досягнення потрібного результату.
Висновок: спробуйте розгледіти цілі “під мікроскопом”, конкретизуйте їх, щоб представляти ситуацію, коли досягли те, до чого прагнули, і наступного разу, коли задумаєтеся, як мотивувати себе довивчення англійської мови, одразу згадуйте мету і уявіть як будете почуватися, коли її досягнете.
Навіть маючи чітку мету і бажання її здійснити, можна відчути в собі цього маленького, але сильного монстрика — лінь. Це вона Вашими вустами говорить під різними “дуже важливими” приводами: “Не хочу вчити англійську”. Просто у мене за планом сьогодні позависати на ліані 🙂
Давайте розглянемо найпопулярніші відмовки лінивця і шляхи роботи з ними:
Вам ліньки, тому що уявляєте, що будете довго займатися. Звичайно, і я б не хотів три години висиджувати над домашкою … Я не борю лінь, мені ліньки це робити. Замість цього планую займатися 10 хвилин, скільки встигну — стільки встигну, і не буде соромно, що я нічого не роблю. А коли сконцентруєшся, не так вже і ліньки, і цікаво.
Звичайно, ми люди зайняті. Однак, хто сказав що потрібно робити все відразу і не можна ділити домашку на частини? Адже пару разів на день можна знайти до півгодини, щоб зробити порцію завдань. І це вже прогрес! Якщо не маєте півтори години, щоб зробити все за раз, виділяйте невеликі острівці в ході дня, щоб робити по частинах. І голова свіжіше буде.
Приступайте до заняття вже ситим і напоєним: так не будуть відволікати думки про потреби тіла. А взагалі, домашку робити приємніше з чаєм. Кожен раз, коли потрібно приступити до англійського, робіть чай або каву, таким чином в результаті Ви й уявити собі не зможете, що пити гарячі напої без англійської взагалі реально.
Часто вивчення чого-небудь викликає непереборне відчуття, що Ви хворі 🙂 Звичайно, нашому монстру ліні абсолютно протипоказана будь-яка діяльність! Однак, нічого не заважає лягти. Поверніться до першого пункту цієї таблиці і зробіть так само, вже лежачи. Так тіло відпочине, а Ви приділите хоча б п’ять хвилин англійській. А там хто зна…;)
І це чудово! У Вас багато справ у метро? Ні, просто їдете? Ну, що ж, візьміть або сфотографуйте конспект і те, що потрібно зробити, і робіть це в нотатках на мобільному. І дорога не така довга буде. Ця стаття повністю написана в громадському транспорті, тому що:
Висновок: не примушуйте себе, це викличе небажання. Не плануйте робити домашку довго. Намагайтеся розділяти домашку на частини, це навіть корисно.
За своєю природою люди припиняють займатися, коли вважають, що це не дає плодів. Тут Ви дізнаєтеся, до якого результату варто прагнути і як побачити прогрес, і постараюся відповісти на питання “Як не кинути вчити англійську”, якщо Ви не відчуваєте просування.
Давайте для початку розберемося в понятті “вивчити мову”. При бажанні, навіть Шекспір чи Трамп не змогли б його вивчити. Вивчити мову — значить дізнатися все, що в мові є. Англійська, як і будь-яка сучасна мова, постійно доповнюється, і немає необхідності знати ВСЕ. Так, є рівні використання мови, і вони досить умовні, проте, щоб ВИКОРИСТОВУВАТИ мову без складнощів, не потрібно знати все-все-все. Навряд чи можливо таке, щоб людина, довчивши останнє слово в мові, сказала: “Фух, ну, тепер я вивчив мову!”. Ми не вчимо мову, а вчимося його використовувати, і для кожної окремої мети є певний набір слів і фраз, які важливі в цьому випадку. Це дуже скорочує то, що необхідно знати і використовувати, чи не так?
Якщо здається, що Ви не просувається і рівень не зростає — погляньте на записи попередніх занять. Ви виявите, що ті речі, які тоді були новими, тепер стали звичніше і Ви можете їх легше використовувати. Наприклад, викладаючи, я помітив, що студенти припиняють задаватися питаннями, добре натренувавши конструкцію. Все тому, що для нашого мозку звичні нього речі стають очевидними. Чим більше разів використовується конструкція, тим менше людина її помічає в спілкуванні, і використовує “на автоматі”. Це — результат.
Зробіть експеримент: запишіть себе на диктофон під час діалогу англійською, а через місяць запишіть ще раз. Послухайте, побачите різницю. Так, за місяць не заговориш як носій, однак зверніть увагу на граматику, словниковий запас. Упевнений, якщо займаєтеся правильно, мова стане просуненіше.
Ви рухаєтеся, дізнаєтеся нові конструкції і слова, використовуєте їх і далі. Це — прогрес! Ви вже знаходитеся далі, ніж пару занять тому, запам’ятайте!
Щоб не “набридло вчити англійську”, в першу чергу варто полюбити не мову, а подумати, що любите і без чого не можете жити. Те, що часто і з задоволенням робите. Спробуйте займатися цим, потроху вводячи більше англійських слів в те, що любите. Упевнений, в Інтернеті безліч інформації про Ваші хобі англійською. Наприклад, якщо любите фотографію, буде цікаво дізнатися, що слово “shoot“, окрім “стріляти”, також означає “фотографувати або знімати на камеру”.
Крім того, таким чином вийде пов’язати англійську з реальним життям, а люди краще запам’ятовують те, з чим часто зустрічаються.
Зазвичай людям рекомендують дивитися фільми і серіали англійською. Так, для когось це працює. Однак, музика також може бути мотивацією вивчення іноземної мови. Вона і стала тим ключем, яким я відкрив англійський.
Слухаючи чергову пісню англійською, я подумав про те, що було б непогано і розуміти, про що співають виконавці. Загуглив текст пісні, переклав, і наступного разу вже розумів про що співається, міг уже почути ті слова, які раніше почути не міг. Тексти пісень — це яскравий приклад використання мови в житті, де можна не тільки зрозуміти, що хоче донести виконавець, але і підхопити пару фраз, які можна використовувати в щоденному спілкуванні.
До речі, рекомендую шукати тексти пісень на сайті genius.com. Там розміщені не тільки тексти, а ще й пояснюються ідіоми або конкретні ситуації, описані в пісні.
Словниковий запас і розуміння тексту це не всі переваги вивчення мови через музику. Це ж чудова можливість послухати вимову носіїв мови і скопіювати її! Слухайте пісню, зупиняйте її на якомусь моменті, намагайтеся точно повторити за носієм звуки. Кривляйтеся — це корисно і весело! При цьому іноді записуйте себе на диктофон, щоб простежити прогрес. Це можна робити наодинці. У громадських місцях, якщо соромитеся, досить і просто рухати губами, повторюючи слова в голові, такий спосіб також дієвий.
Багато часу і зусиль для цього не знадобиться: текст гляньте поки їдете в транспорті, а вимова тренується взагалі в будь-яких умовах. В результаті і не помітите, як частіше починаєте гуглити тексти, вимовляти англійські фрази з легкістю.
Висновок: улюблені пісні можуть стати тим, що викликає бажання мати справу з англійським. Це легкий і максимально невибагливий спосіб мотивувати себе.
Давайте коротко підсумуємо основне: