пн.-пт. 10:00-22:00,

сб. 10:00-18:00

RU UK
English PrimeСтаттіГерундій в англійській мові

26 Березня 2020

Автор
Міла Тітова

Що таке герундій?

Герундій – це одна з форм дієслова, яка утворюється за допомогою закінчення -ing. Особливість цієї форми в тому, що вона виступає в ролі іменника (відповідає на питання “Що?”). В українській мові немає аналога цієї форми. При перекладі виходить закінчення “-ня”:

swim (плавати) – swimming (плавання)

У цій статті ми постараємося максимально просто і зрозуміло пояснити його роль в реченні, в англійській мові й звести до мінімуму всю складну термінологію, через яку ця тема здається неймовірно складною і залишається незрозумілою.

Особливості утворення і перекладу герундія в англійській мові

Як утворюється герундій?

Для цього досить додати закінчення -ing до інфінітива. Правила утворення закінчення у герундія точно такі ж як і у випадку з формуванням часів групи Continuous: Present, Past, Future.

Таблиця: Як формується герундій

Утворення герундія

Закінчення

Що змінюється

Приклад

-е котра не вимовляється

to make → making

to take → taking

His task is making the bed.

Його завдання – застелити ліжко.

-е котра вимовляється

to agree → agreeing

to age→ ageing

I remember agreeing with them on that question.

Я пам’ятаю як погодився з ними у цьому питанні.

-ie

to lie → lying

to tie → tying

She loves lying and sunbathing all day long.

Вона полюбляє лежати й засмагати весь день.

-y

to play → playing

to try → trying

They hate playing tennis.

Він ненавидить грати в теніс.

-ic

traffic → trafficking

panic → panicking

I regret panicking in that situation.

Мені шкода, що я панікував у тій ситуації.

-x, -w

relax → relaxing

snow → snowing

Do you remember us relaxing at the spa resort?

Ти пам’ятаєш як ми відпочивали на курорті?

з подвоєнням

дієслово закінчується на одну приголосну літеру, перед якою є наголошений голосний звук

sit → sitting

drop → dropping

Try sitting on this chair!

Спробуй посидіти на цьому стільці!

без подвоєння

наголос стоїть не на попередньому голосному звуці

open → opening

remember → remembering

попередній голосний звук – довгий

cool → cooling

read → reading

Reading forms the lion’s share of your educational background.

Читання формує левову долю твоєї освіти.

 

Як бачите, правила досить універсальні. Один раз їх засвоївши, ви зможете з легкістю їх застосовувати в різних часах і конструкціях. Вивчення цих правил – ази, які викладаються вже з молодших рівнів. Тому будь-яка людина, яка вивчає англійську з нуля і дійшла до герундія, буде вміло ставити закінчення. Залишиться тільки освоїти деякі дрібниці щодо того, коли ці герундії використовувати. 🙂

Як перекладається герундій?

Що стосується перекладу, можливо ви помітили в таблиці, що іноді герундій перекладається як дієслово, а іноді як іменник. Це обумовлено особливостями нашої мови. У нас немає аналогічної форми дієслова, тому доводиться переводити так, щоб зберегти зміст.

Сама по собі форма герундія прирівнюється до іменника, а значить відповідає на питання “ЩО?” і показує дію як якийсь процес:

I like walking. – Мені подобається (що?) процес прогулювання/гуляння пішки. (Так зазвичай не говорять.)

 

При перекладі можна сказати: Мені подобається (що робити?) гуляти.

Чому можливий варіант перекладу герундій як дієслова? Тому що, як видно в прикладі, в нашій мові не всі слова можуть бути красиво перекладені у вигляді процесу. З цієї ж причини в складніших реченнях з’являються додаткові слова, яких не було в англійському реченні:

He regrets walking out on his wife. – Він шкодує, що пішов від своєї дружини.

Ключові моменти: форми, вживання і функції герундія в англійській мові

Попри те, що герундій це форма дієслова з -ing закінченням, він може виконувати різні функції й приймати кілька форм. З цим ми й будемо розбиратися.

Форми герундія в реченні

Герундій може бути невизначеним (Indefinite) або доконаним (Perfect). Вони у свою чергу можуть бути пасивними й активними.

Види герундій

При роботі з невизначеними герундіями важливо підкреслити, що подія буде відбуватися в тому ж часі, в якому буде стояти основне дієслово (присудок) в реченні.

Active: Sorry for calling you so late. – Вибач, що телефоную тобі так пізно. (Зараз прошу вибачення і зараз телефоную.)

 

Passive: You will have to enter the house without being noticed. – Тобі необхідно буде увійти в будинок і залишитися непоміченим. (В майбутньому потрібно буде увійти й в майбутньому залишитися непоміченим.)

У випадку з доконаною формою герундія ми говоримо про дію, що сталася раніше, ніж деяка інша дія, виражена основним дієсловом (присудком).

Active: He is proud of having got a First Class Master’s Degree. – Він пишається тим, що отримав диплом Магістра з відзнакою/червоний диплом Магістра. (Спочатку отримав, тепер пишається.)

 

Passive: She was glad about having been tald the truth. – Вона раділа з того, що їй сказали правду. (Спочатку сказали правду, пізніше вона раділа.)

Функції герундія в англійському реченні

Функцій у герундія кілька. Дана форма дієслова може виступати головним членом речення (підмет і присудок) або бути доповненням, яке дає більше інформації про те, що відбувається.

Підмет:

Using less plastic will help save our planet. – Використання меншої кількості пластику допоможе зберегти нашу планету.

Присудок:

Your task is sorting out these documents. – Твоя задача сортувати ці документи. / Твоя задача – це сортування цих документів.

Доповнення:

We look forward to meeting you again. – Ми з нетерпінням чекаємо зустрічі з вами ще раз. (Інформація про зустріч – це доповнення.)

Основи вживання герундій

Ми вже зрозуміли, що герундій може виступати в різних ролях в реченні. Якщо це роль доповнення, нам потрібно щось, щоб його доповнити. Це може бути дієслово, іменник або прикметник. До цих слів належать:

дієслова:

 • to admit– визнавати
 • to quit – припиняти, кидати
 • to avoid – уникати
 • to practice – практикувати
 • to appreciate – цінувати, бути вдячним
 • to prevent – запобігати

фразові дієслова:

 • to give up – здаватися
 • to go on – продовжувати
 • to keep (on) – продовжувати
 • to put off – відкладати

дієслова, іменники й прикметники з прийменниками:

 • to be capable of (adj) – бути здатним на
 • to be proud of (adj) – пишатися
 • can not stand (verb) – не терпіти
 • to insist on (verb) – наполягати на
 • to have the idea of ​​(noun) – мати ідею про
 • to be happy about (adj) – бути щасливим через
 • to be sorry for (adj) – шкодувати про

ПРИМІТКА: як правило, після прийменників в англійській мові потрібен іменник. Це означає, що в 90% випадків і герундій можна вжити, адже він за своїми властивостями прирівнюється до іменника. Це зроблено для того, щоб правильно вплести дієслово в речення, при цьому не обтяжуючи його додатковою граматикою:

I’m proud of entering the university. – Я пишаюся тим, що вступила до університету.

Без вживання герундія, це речення буде більш об’ємним і граматично складніше, але переклад залишиться тим самим:

I’m proud that I have entered the universtity. – Я пишаюся тим, що вступила до університету.

Погодьтеся, іноді простіше поставити герундій, ніж переживати чи правильно узгоджені часи в вашому реченні, при цьому зберігши всю суть вашої думки.

Що стосується заперечення, його теж можна побудувати, поставивши частку not/no перед герундієм до якої вона належить:

No running and jumping! Our neighbours will get angry. – Ніякого бігання і стрибання! Наші сусіди розлютяться.

 

I have a thought of not changing the report. – У мене є думка про те, щоб не міняти звіт.

ВАЖЛИВО: ВІДРІЗНЯЙТЕ ГЕРУНДІЙ ВІД НЕДОКОНОНАНОГО ВИДУ ДІЄПРИКМЕТНИКА ТЕПЕРІШНЬОГО ЧАСУ (Participle I). Герундій за своїм змістом близький до іменника і відповідає на питання “Що?”, в той час як дієприкметник близький до прикметника і відповідає на питання “Який? Що роблячий?”. Ось і весь секрет як їх відрізнити.

The girl (Яка?) walking in the park is my groupmate. – Дівчина, яка гуляє по парку, моя одногрупниця.

 

(Що?) Walking 10km a day is a healthy habit. – Прогулюватися 10км кожен день – корисна для здоров’я звичка.

Коли вперше починаєш знайомитися з темою Gerund, здається, що дуже багато зайвої інформації. Виникають питання, наприклад “Навіщо мені знати якою частиною в англійському реченні виступає герундій, якщо я в рідній мові не замислююся над цим?”. Але саме тому і потрібно. Всі знання про рідну мову ми ввібрали з молоком матері, мало хто пам’ятає граматичні правила, які вивчалися в школі, але на рівні відчуттів ми говоримо правильно. Плюс ми оточені рідною мовою з усіх боків. Ми розуміємо що, коли й в якій ситуації має місце бути сказаним.

Для того щоб домогтися цього в англійській мові й не важливо вивчаєте ви англійську для бізнесу, або тому що любите подорожувати й відчувати себе впевнено, вам необхідно розуміти що закладено в кожній вашій англійській фразі. Чому там інфінітив, а ось там вже герундій. Чому одне речення будується в теперішньому й перекладається в майбутньому, а друге будується в минулому і перекладається в теперішньому. Важливо розуміти з яких складових будуються ваші пропозиції. І як тільки ви зрозумієте – говорити стане легше, ви припините замислюватися над кожним наступним словом, тому що будете усвідомлювати чому саме так варто сказати, а не інакше.

Герундій – це завжди одне слово з -ing закінченням?

Ми звикли, що герундій часто виражається одним словом і все. Але це не зовсім так. Герундій – це форма дієслова, а значить ми можемо його доповнювати різними даними, щоб зробити нашу мову більш інформативною. У випадку з герундіями ми можемо додати інформацію про того хто виконує дію або ж описати дію в деталях.

Доповнений герундій

Доповнити герундій деталями не складає труднощів. Беремо будь-яке дієслово, наприклад read і деталізуємо за допомогою слова fiction (художня література). Коло звузилося. З людини, яка любить читати взагалі, ми зробили людину, яка любить читати художню літературу. Як це виглядає на прикладах?

He loves eating in the morning. – He loves eating sandwiches in the morning.

Він любить їсти вранці. – Він любить їсти бутерброди вранці. (Sandwiches виступає доповненням до герундія.)

Smoking makes him nervous. – Smoking cigarettes makes him nervous.

Куріння робить його нервовим. – Куріння сигарет робить його нервовим. (Cigarettes доповнює герундій smoking)

Якщо до герундія у ролі підмета ви додаєте артикль the, то додаток можна приєднати тільки за допомогою маленького слова of:

The drinking of water is healthy. – Пиття води – корисно./Пити воду корисно.

Такий варіант досить рідкісний в порівнянні з попереднім, але про його існування теж варто знати.

Займенники та герундій

Іноді нам хочеться згадати хто робить дію, яку виражає герундій, і ми не знаємо як це зробити, тому будуємо інше речення. Це непоганий вихід із ситуації, але так не завжди вийде робити, доведеться вчитися. 🙂

Отже, один з можливих варіантів – використовувати займенники, які показують приналежність і відповідають на питання “Чиє?” (my, his, our etc.):

I do not mind (чийого?) his coming. – Я не проти того, щоб він прийшов. (Дослівно: я не проти його приходу.)

 

She was angry with (чийого?) his working overtime. – Вона злилася на те, що він працював понаднормово. (Дослівно: вона була зла на його роботу понаднормово.)

Другий можливий варіант, який більш універсальний і використовується з більшим числом дієслів – це застосування особових займенників, що відповідають на питання “Кому? Кого? Ким? ” (me, him, you etc.)

I saw (кого?) you dancing. – Я бачив як ти танцювала.

 

She was sorry for (кого?) their dog missing. – Вона шкодувала, що їх собака пропала.

Герундій і інфінітив: що вибрати?

Є ряд слів, після яких важливо чітко розуміти що саме ставити, тому що зміст речення буде змінюватися. Розберемо основні з них.

Таблиця: Дієслово+герундій/інфінітив: як змінюється значення

Зміна значення дієслова

ДІЄСЛОВО

+V1 + ING (Gerund)

+TO + V1 (Infinitive)

FORGET

Забути якусь подію з життя

I can’t forget meeting him. – Я не можу забути зустріч з ним.

Забути зробити щось

Do not forget to close the window. – Не забудь закрити вікно.

REMEMBER

Пам’ятати якусь подію з життя

I remember turning off the iron. – Я пам’ятаю як вимикав праску.

Пам’ятати що потрібно зробити

Do you remember to send the CV? – Ти пам’ятаєш, що тобі потрібно відправити резюме?

REGRET

Шкодувати про зроблене, краще б не робили цього

I think he regrets proposing to her. – Я думаю, він шкодує, що зробив їй пропозицію.

Висловлювати жаль з приводу того, що далі буде сказано


We regret to inform you that your contract will not be renewed. – З жалем змушені вам повідомити, що ваш договір не буде відновлений.

Якщо це зобразити на схемі, щоб легше було запам’ятати, то виглядати це буде наступним чином:

Відмінність герундій від інфінітиву

По суті, коли ви використовуєте герундій з цими дієсловами, то говорите про подію, яка вже пройшла на момент вимовляння фрази “Я пам’ятаю\шкодую\забув…”. Якщо ви вживаєте інфінітив, то подія відноситься до майбутнього і станеться після слів “пам’ятаю\забув\шкодую”.

Важливий момент: при роботі зі зворотом remember + інфінітив в перекладі часто з’являється слово “потрібно”, хоча в оригіналі його немає. Це особливість нашої мови. Ми не можемо інакше передати зміст речення.

I remember to be present at the meeting. – Я пам’ятаю, що мені потрібно бути присутнім на зустрічі.

Розберемо ще кілька дієслів, які трохи змінюють своє значення в залежності від форми дієслова.

Таблиця: Дієслово+герундій/інфінітив: як змінюється значення

Зміна значення дієслова

ДІЄСЛОВО

+V1+ING

+TO + V1

MEAN

Отримати певний результат або включати щось в себе

My job means travelling all over the world. – Моя робота включає в себе подорожі по всьому світу.

Мати намір щось зробити


Do you think she meant to say 9a.m. instead of 9p.m.? – Думаєш, вона мала намір сказати 9 ранку замість 9 вечора?

TRY

Зробити щось в якості експерименту

Try logging off and logging on again. – Спробуй вийти й зайти знову.

Зробити щось, що вам може бути не під силу/дуже важко

She tried to control her emotions. – Вона намагалася контролювати свої емоції.

STOP

Припинити робити якусь дію

You should stop working overtime. – Тобі варто припинити працювати понаднормово.

Припинити рух, щоб зробити іншу дію

He stopped to drink some water. – Він зупинився, щоб випити води.

Таких дієслів не дуже багато, це основні. Іноді до цього переліку додають такі частовживані слова як like і prefer, але їх різниця у вживанні настільки незначна, що самі носії не заморочуються. І нам не варто 🙂

У той же час існують дієслова після яких ви можете поставити тільки інфінітив:

She wants to rent a car. – Вона хоче орендувати машину.

 

He has to influence their decision. – Він повинен вплинути на їх рішення.

Також існують слова, після яких можна поставити виключно герундій (приклади ми розібрали в пункті “Основи вживання герундія”):

He denied being there last week. – Він заперечував, що був там минулого тижня./Він заперечував свою присутність там минулого тижня.

 

They will never quit smoking. – Вони ніколи не кине палити/куріння.

Перелік слів, які застосовуються виключно з інфінітивом і/або з герундієм досить великий. Як це запам’ятати? Найлегше з прийменниками. Найпопулярніші з них – це of, for, about, at, on. Якщо ви їх бачите, сміливо використовуйте іменник або герундій.

Однак не існує чарівної вітамінки, яка допоможе все це освоїти. Важлива практика, практика і ще багато практики. Це найкраща вправа. Якщо ви студент нашої школи English Prime – ви точно знаєте скільки потрібно практики для отримання чудових результатів. 🙂

Висновок

Як бачите, все з герундіями просто. Вони не залежать від діючої особи, їм не потрібен артикль і в застосуванні вони прирівнюються до звичайних іменників. Вони можуть виступати як головними членами речення, так і додатковими, як і будь-який інший іменник. Весь “жах” полягає в простій невпевненості. Адже коли не зовсім знаєш, як і що використовувати – стає страшно. І впоратися з цим допоможе тільки практика. Безліч практики. Успіху, друзі!

До нових зустрічей 💕

Популярні курси
1382 0

поділитися в соц мережах:

Коментарі 0

Щоб додати коментар вкажіть свої дані нижче
27 Лютого 2019
2882 0

Привіт! Мене звати Оля і у мене з’явилася можливість поділитися своїм суб’єктивним досвідом і внутрішнім настроєм, які допомагають мені вчити англійську мову. Не претендую на універсальність усіх пунктів, і тим більше вони не є вичерпними. Але, можливо, щось з цього списку буде корисним.

Читати більше
22 Липня 2019
4392 0

Кількість часів дієслова та їх форми – це ще одна унікальна риса англійської мови. Виділяють 4 основні дієслівні форми

Читати більше
Прилагательные в английском языке
10 Вересня 2019
3800 0

Hello, everyone! Настав час обговорити тему, яка є дуже важливою для всіх, хто збираєтеся говорити англійською.

Читати більше
Визначити потрібний рівень вивчення мови

Запишіться на безкоштовний пробний урок

Зазначте зручний філіал:

Безкоштовний урок

Визначте потрібний рівень володіння мовою

Виберіть мету вивчення мови

Оцініть свій поточний рівень знань

Запишитесь на бесплатный пробный урок

Укажите удобный филиал: