Як би тривіально не лунала фраза “Без англійської зараз ніяк”, це правда. Знання англійської потрібне не тільки для життя закордоном, подорожей, навчання в закордонних університетах. Навіть у себе в країні знайти високооплачувану роботу неможливо, не показавши хороший рівень володіння англійською. Компанії з різних країн спілкуються одна з одною, взаємодіють, досягаючи загальних цілей. І англійська, як інструмент міжнародного спілкування, незамінний.
Нова інформація, пов’язана з хобі, професією, навчанням, теж в першу чергу англійською мовою. Навряд чи останні інновації знайдуться в підручниках вже бородатих 80-х років.
Для подорожей високий рівень не потрібен, скажете? Звичайно, можна обходитися фразами типу “Мене звуть так-то, де тут туалет?”. Однак, чим вільніше і впевненіше людина говорить англійською мовою, тим більше вражень відкрито для мандрівника, тим краще буде консультуватися з місцевими, і тим докладніше Ви поясните ситуацію поліцейським, якщо зіткнетеся з неприємностями в іншій країні.
Ці факти змушують задуматися про те, чому величезна частка українців ще не володіє англійською. Причому це стосується кожного покоління. Кажуть, не говорити англійською соромно. Ми кажемо, що це сумно 🙂 Адже не хочеться ж позбутися можливостей світу!
Ми підготували 11 рекомендацій як вивчити англійську мову дуже добренайкращим чином, які заодно послугують покроковою інструкцією.
Те, що англійська потрібна кожному, це зрозуміло. Те, що “все знають, а я ні”, теж ясно. Але не кожен думає про те, що за кожним успішним студентом стоїть конкретна мета, а не узагальнені фрази. Людина, яка хоче знати те, що знають всі, малоймовірно буде успішніше того, у кого конкретні орієнтири і хто знає, куди рухається.
Тому обдумайте Вашу особисту мотивацію у вивченні англійської мови. Що саме будете робити з вправною англійською, яку посаду отримаєте, в який університет вступите. А що саме Ви б відповіли злому іноземному начальнику, якби знали більше слів англійською? 🙂
В основі успіху лежить конкретика, а не плюхання в жабнику “хочу” і “треба”.
Є три режими, в яких вивчають англійську мову. І мова не про офлайн і онлайн. Це скоріше справа переваги, адже все більше шкіл розробляють курси онлайн, а значить, це напрямок затребуваний і процвітає.
Є три основні режими вивчення мови. Перерахуємо і прокоментуємо:
З плюсів — свобода в графіку навчання, у виборі словникового запасу і конструкцій, а також стилі (діловий, розмовний, сленг) і специфіці (бізнес, медична, технічна англійська).
Однак, успіху в самостійному вивченні мови домагаються небагато з тих, хто вирішив вчити його в домашніх умовах. Адже потрібно самому боротися з лінню і слабкостями, з труднощами, які демотивують. Коротше, немає того імпульсу ззовні, який зберігав би графік при будь-яких обставинах.
Крім того, доводиться самостійно шукати джерела інформації. Ще незміцнілому в англійській мозку складно аналізувати, наскільки достовірна інформація. При тому часто вона написана самою ж англійською.
Саму методику доведеться теж розробляти самому. В основному самостійне вивчення обмежується проходженням за підручниками, можливо трохи слухової практики, і відсутня розмовна практика. У той час, як групові заняття налаштовані на інтерактив і максимум практики за мінімуму теорії. А практика необхідна для придбання будь-якої навички.
Висновок: вивчаючи мову за повної незалежності від школи або репетитора, щоб досягти високого рівня самостійно, потрібна міцна воля і намір. Також вміння шукати правдиву інформацію самому, креатив для створення ефективних вправ, і самостійний пошук напарників для спілкування. Це реально, якщо взяти себе самого в руки.
Плюси — увага викладача на одному студентові; можливість вибору специфіки і стилю; відносно гнучкий графік; особистий темп.
Тим не менш, варто визнати, що індивідуальні заняття з викладачем – це здебільшого вивчення теорії за тими ж книгами. Такі заняття націлені швидше на вивчення граматики, ніж розвиток навичок в спілкуванні англійською.
Реальну практику спілкування з різними співрозмовниками все одно доведеться шукати. Адже до спілкування з викладачем на заняттях Ви звикнете, але зіткнувшись з іншою людиною в реальній ситуації почнете хвилюватися, тому що це вже поза зоною комфорту. Спілкування з різними співрозмовниками необхідне для подолання страху говорити. Виходячи з цього, початківцям займатися з репетитором протипоказано.
Крім того, якщо буде нестрогий викладач, ризикуєте зісковзнути, якщо викладач дозволить.
Висновок: заняття з репетитором покажуть якусь результативність, коли студент вже не боїться говорити, коли страждає граматика і її треба “ремонтувати”. Викладач повинен бути строгим і вміти тримати студента в строю.
Плюси — розмовна практика зі зміною напарників; графік, що слугує імпульсом; розвиток чотирьох мовних навичок одним махом; кваліфікований викладач; готова програма.
Звичайно, для відвідування курсів за чітким графіком потрібно організувати час і підлаштуватися. Це може виявитися перешкодою для людей, які працюють не за стабільним графіком. Невідвідування занять негативно позначиться на кінцевому результаті, тож приступаючи до навчання в групі, готуйтеся виділити час для англійської і нічого іншого.
Оскільки заняття групові, викладач зобов’язаний приділити увагу всім студентам. На групових заняттях повинна бути відповідна методика. Хоча, навіть якщо і залишаться питання, хороший викладач буде готовий проконсультувати студента особисто після заняття і дати пораду.
Програми на групових заняттях підготовлені заздалегідь і вибирати конкретний матеріал не буде можливості. Однак, з цієї причини школи розробляють спеціальні курси на кшталт бізнес-англійської, английскої для співбесіди, подорожей, курси з підготовки до IELTS та подібних тестів.
Висновок: такий режим підходить для тих, хто здатний виділити чіткий час для занять в групі, не пропускаючи уроки, і тих, кому потрібно подолати страх розмови англійською.
Щоб почати щось вивчати, важливо розуміти, звідки, власне починати. Розуміючи свій рівень володіння мовою, легше визначити подальші кроки і побудувати план як вивчити англійську мову. Чітко розуміючи, над чим працювати, хочеться працювати більше, ніж коли відчуваєш себе в хаосі серед набору тем мови і боїшся йти в невідомість, бачачи обсяги мови.
В Інтернеті безліч тестів на володіння мовою, однак, вони перевіряють лише те, наскільки людина знайома з граматикою. Про оцінку навичок застосування знань у реальній ситуації в більшості випадків мова не йде. Це варіант, якщо людина здатна чесно сказати собі, наскільки практичні навички відповідають теоретичним. Адже можна знати про граматичнихі теми рівня C1 (просунутий), а говорити на рівні B1 (нижче середнього), тому що знання не стали навичками через відсутність практики.
Рівень мовних навичок (читання, письмо, слухання, мовлення) краще перевіряти в мовних школах. Тут оцінить реальна людина, перевірить і теорію, і вміння її використовувати, подивиться наскільки легко використовуєте те, що вже знаєте. Загалом, об’єктивність такого тесту набагато вище за тикання по доступних варіантах відповіді.
Десь такий тест платний, десь бескоштовний. English Prime належить до другої категорії 🙂
Ця порада більше для людей, які будуть вивчати мову самостійно. Однак, і тим, хто займається з репетитором або на групових заняттях теж не завадять додаткові джерела інформації. Так, хороший викладач перевіряє матеріал перед тим, як подати студенту. Проте, людський фактор ніхто не відміняв, помилитися може і досвідчений викладач. Тому не завадить по дорозі додому або перед виконанням домашнього завдання переглядати вивчений матеріал в словнику або на сайті, якому можна довіряти.
Приклади джерел, що заслуговують на довіру:
На сайті English Prime також шукайте статті наших викладачів.
Окремої уваги в якості джерела знань заслуговують носії мови. Не всі україномовні добре знають українську, і не всі англомовні добре орієнтуються в англійській. Це стосується і вільних словників, які редагує кожен бажаючий. Хоча неправильна, але часто використовувана мова в підсумку стає стандартною і звичною для мови, все ж краще консультуватися зі словниками і сайтами, де статті написані професіоналами.
Постійність занять — левова частка шансу на успішне оволодіння мовою.
Оптимальний, рівномірний розклад занять допоможе:
Головне цього розкладу дотримуватися будь-якою ціною. Якщо ж розкладу не буде або він не буде дотримуватися, шанс успіху в оволодінні сильно знижується. Це можна порівняти із заняттями спортом. Коли хлопець пропускає одне тренування з боксу, він думає: “Шкода, звичайно, але нічого страшного, прийду на наступне”. Перед наступним тренуванням він швидше за все подумає: “Прийду на наступне, сьогодні я не в дусі”. Так і кидають заняття, спрямовані на саморозвиток.
Якщо з груповими заняттями і репетитором зрозуміло, адже розклад фіксований, то з самостійними заняттями варто подумати, як це організувати.
Не варто себе перевантажувати, це знижує мотивацію і здається, що англійська складна. Хтось порадить приділяти заняттям 15-20 хвилин в день, хтось по годині або більше раз на два дні. Як краще — вирішувати Вам, а у нас є універсальна порада. Є психологічний фокус, випробуваний особисто, який можна застосувати на перших порах: займатися менше часу, ніж хочеться, завершувати заняття “голодним”. Так бажання більше контактувати з мовою тільки зростає, що в майбутньому підтримає мотивацію. Але важливо, щоб у заняття було логічне завершення, щоб урок був цільним, а не половинчастим.
Вивчення повинне бути послідовним. Жадібно хапатися за ті теми і граматику, що попадуться під руку, шкідливо. Це створить хаос в голові, перемішає слова і теми і студент просто-напросто заплутається і почне вважати, що англійська складна, хитра і не хоче, щоб її вивчили 🙂
Хоча рівні володіння мовами умовні, на кожному рівні є окремі теми. На них варто орієнтуватися, вони розташовані в порядку підвищення складності таким чином, щоб приступаючи до кожної нової студент вже знав те, що необхідно, щоб її зрозуміти.
Уявіть, що Ви вирішили займатися силовими вправами в залі. Прийшовши в зал новачком, піднімають мінімальну вагиу, перш ніж підвищувати навантаження. Плавно збільшуючи вагу снарядів, спортсмен готується до подальшого ускладнення завдання. З 30 кг до 35, з 35 до 40 і так далі. І це розумно. А прийшовши в зал з нуля з мінімальною фізпідготовкою, чи зможе людина вижати 100кг?
Так само і з англійським. Англійська — це своєрідний м’яз, який качають постійними і послідовними тренуваннями. Закріплюйте вивчений матеріал до повної впевненості, перш ніж йти далі.
Не обмежуйтеся одними уроками. Там Ви вивчаєте і тренуєте матеріал. Але цього мало. Потрібні реальні ситуації, щоб слова або граматика увійшли в активний запас. Вивчивши тему, цілеспрямовано використовуйте її як можна більше наступні дні, щоб не забути. Навіть практика на уроці — це не кінець, і ще не означає вільне володіння матеріалом. Щоб навчитися використовувати матеріал в реальному житті, використовуйте його в реальному житті 🙂
Основний спосіб спілкування — усна розмова. І з цим же методом спілкування і виникає найбільше страхів і бар’єрів. Жива розмова показує реальні навички студента. Вправність під час мовлення говорить про впевненість людини, яка життєво важлива в освоєнні нових мов. Усне мовлення не завжди граматично правильне, але вже добре якщо Ви говорите відносно швидко і так, щоб люди розуміли. Граматика підтягується вже за вправністю в мові і частою мовною практикою. Тому першим за важливістю питанням повинно бути “Як почати говорити без сумнівів”, а не “Як добре вивчити граматику”.
На жаль, є люди, які переживають за те, наскільки граматично правильна їхня англійська. І це неправильний пріоритет, адже мета — взаєморозуміння, а естетична насолода співрозмовника граматичними навичками — справа друга. Поки Ви думаєте, як правильно сказати фразу, співрозмовник вже втрачає нитку розмови і йому по шматочках доводиться збирати уривки речення.
Як позбутися сумної звички під час розмови більше думати, ніж говорити? Спілкуйтеся англійською з максимальною кількістю людей. Це можуть бути Ваші діти, ровесники, хто завгодно. Так, спочатку це буде важко і буде мало розмови і багато сумнівів. Але візьміть установку на те, що реально важливо: що Ви говорите і наскільки впевнено. Як говорити — справа друга, важливіше донести сенс. Повірте, граматично неправильні речення теж легко зрозуміти. До речі, в English Prime по суботах проводиться Speaking Club саме для тих студентів, кому необхідно позбавлятися від бар’єру “правильності” і “сорому за свою англійську”. Приходьте і говоріть!
Ще одна дієва порада, випробувана на власному досвіді — розмова з самим собою. Ми схильні спілкуватися самі з собою, давати коментарі самим собі, то чому це не використовувати? Замість української, робіть це англійською! Робіть це вголос, робіть це в голові, робіть це просто рухаючи губами! Переборіть дивні відчуття спочатку і незабаром навіть почнете зацінювати, як класно вимовили якесь слово 😉
Чому це так? Носій мови — це той, для кого англійська ріднийа. У нього Ви наберетеся багато актуальних слів і фраз, і природним чином вивчите нові конструкції. Крім того, у людей не прийнято виправляти помилки у тих, хто говорить іноземною для них мовою. Таким чином можна позбутися бар’єру “правильності” і зрозуміти, що англомовний native зрозуміє Вас і так.
Спілкування з носіями має в собі й інші плюси. Наприклад, через нього можна дізнатися і зрозуміти особливості мислення якогось з англомовних народів. А це розуміння полегшує вивчення мови, оскільки мова показує душу народу. На заняттях в English Prime під час бесід до студентів приходять спілкуватися носії.
Однак незважаючи на те, що носій найкраще підходить для спілкування англійською, навчить новачка краще той, хто рідною мовою пояснить, чому так і в чому логіка. Оскільки носії мов (і ми як носії української) не знають мову, а скоріше відчувають. Навчатися у носія краще вже після досягнення певних висот у володінні мовою і отримання здатності відчувати структуру англійської.
Щоб оволодіти якоюсь навичкою, недостатньо потренувати це один раз. Тому важливо раз в певний час повертатися до матеріалу, який вже вивчили, щоб додатково потренувати, освіжити і використувати з новими словами або конструкціями. Повторення — один з основних елементів успіху в мові.
Якщо займаєтеся індивідуально, потрібно самостійно поміщати повторення в програму. У репетиторів і в мовних школах це повторення зазвичай вже вбудовано в програму.
Оскільки, наприклад, один граматичний час використовується в англійській більш ніж для однієї ситуації і ідеї, грамотно робити це так: вивчаючи новий аспект теми, як “затравки” повторюйте старий. Це зробить повторення ефективним, логічним, а також полегшить сприйняття нового матеріалу.
Якщо з граматикою і у носіїв мови часто проблеми, то вимова — це перше, що показує мовні навички поряд з вправністю. Так вийшло, що неправильно вимовлене слово або наголос не на той склад ускладнює сприйняття. В англійській в залежності від наголосу слово може бути різними частинами мови. Навіть якщо написання відрізняється, в усному мовленні це помітно (work `out – тренуватися; `workout – тренування).
Та й сама манера мови і акцент відіграють чималу роль. Так, є не одна природна англійська вимова, але багато хто говорить англійською по-українськи (як не сумно, це часто зустрічається і серед викладачів). Працювати над акцентом насправді легко: ви маєте доступ до музики і фільмів англійською. Навіть якщо немає носія, щоб слухати, робочий спосіб — зупиняти пісню або фільм в кінці фрази і точнісінько повторювати звуки. Спочатку це здасться кривлянням, але незабаром Ви звикнете і будете копіювати обрану вимову досконало.
Коротко повторимо поради як вивчити англійську мову: