Сьогоднішній світ — це сплетіння. Сплетіння з країн, які спілкуються між собою, досягаючи спільних цілей, від особистих до наймасштабніших. Винаходи, сервіс, культура однієї країни стають частиною загальнолюдської цивілізації. Бізнес прагне вийти на міжнародну арену. Це — глобалізація. Англійська одночасно і продукт, і інструмент глобалізації. Ділова англійська мова для бізнесу — повітря для підприємця. Ведення бізнесу за кордоном означає підтримку відносин з іноземними партнерами. Поступово підприємці відмовляються від послуг перекладачів і контактують із закордоном без посередників. Адже крім того, що це додаткові витрати, можлива помилка перекладача.
Ділова англійська знадобиться не тільки бізнес-людям, а й рядовим співробітникам компаній. Назва “бізнес-англійська” оманлива, тому що слово “бізнес” звикли сприймати як ведення або володіння компаніями. Однак, слово business у першу чергу перекладається як “справа”, “справи”. Тобто, вивчити бізнес-англійську означає вивчити і навчитися застосовувати лексику ділової діяльності в широкому розумінні.
То чому ділова англійська мова з’явилася в принципі? Справа в тому, що на роботі люди контактують з поняттями, які загальною англійською з непрофесійною лексикою довелося б довго пояснювати. Тоді як в бізнес-англійській одним словом пояснюється складне явище. Це — інструмент спрощення спілкування в бізнес-середовищі. Щоб бути в курсі ділової лексики та граматики, вміти висловлювати думки в формальному стилі, якого вимагає ділова атмосфера, люди відвідують курси англійської для бізнесу.
Також вчити ділову англійську знадобиться при переїзді за кордон з метою роботи. Іспити на кшталт IELTS та TOEFL включають елементи business English. Для підтвердження кваліфікації конкретно в області бізнес-англійської також пишуть:
Крім того, здаються іспити, розраховані на конкретну професійну діяльність. Наприклад, Linguaskill for Employers — для тих, хто збирається наймати людей і перевіряти, як претенденти використовують англійську для роботи.
Для початку, давайте розберемося в понятті “бізнес-англійська”, яке звучить багатообіцяюче. Назва, що включає в себе слово “бізнес”, продається прекрасно. Проте, не кожен розуміє феномен ділової англійської, йдучи на курси.
Бізнес-англійська — в першу чергу конструкції і лексика, властиві робочому середовищу в принципі. Мова не йде про конкретні напрями ділової діяльності. Цей різновид, як і повсякденна англійська, будується на базовій англійській. Місцями граматичні конструкції навіть простіше, ніж в загальній англійській. Наприклад, фраза “З нетерпінням чекаю зустрічі” — I look forward to meeting you. Логічно було б припустити, що потрібен Present Continuous, адже процес очікування протікає зараз. Проте, ділова англійська передбачає тут саме Present Simple. Не відомо, чи пов’язано це з економією символів, але життя спрощує. 🙂 Звичайно, зі словами справа інакша. Студент дізнається чимало нового: як принципово нові поняття, які використовуються чисто в діловому середовищі, так і “діловиті” синоніми вже відомих слів, що визначають відтінок розмови. Так, бізнес-англійська — це тільки відтінок англійської мови, що налаштовує і підтримує робочу атмосферу і ділові відносини між людьми. Чималу роль тут відіграє етикет.
Знання етикету не означає вільне застосування, і теорію потрібно перетворити в практику. Оскільки ділове середовище пов’язане з набором типових дій. Стандартний курс бізнес-англійської включає тренування для розвитку наступних навичок:
Варто підкреслити, що англійська перебуває в постійному русі і змінюється день у день. Винаходи привносять в мову нові трендові слова. Активний словниковий запас англійської змінюється з часом: слова приходять і йдуть. Бізнес-курс в English Prime відстежує тенденції і кожен раз привносить актуальні на сьогодні поняття або, навпаки, прибирає вже застарілі. Звичайно, база не змінюється, адже мало залежить від реалій сьогодення.
Бізнес-англійська дасть поведінкові і мовні навички, що застосовуються в діловому середовищі в цілому. Це — база для роботи в міжнародних компаніях і за кордоном. Однак, всупереч стереотипній думці, особливості конкретних професій не включені в курс. Тобто, для освоєння термінів, пов’язаних з конкретною діяльністю, доведеться шукати відповідний курс.
Наприклад, в English Prime пропонується індивідуальний курс English for Professional Purposes, де програма розробляється під студента відповідно до фаху. Тобто, логіст вивчає логістичну лексику, а біолог — терміни біології. Компанії користуються послугою корпоративного англійської для груп співробітників.
Ділова англійська — все та ж англійська. А значить, підпорядковується базі і законам загальної англійської мови. Тому вчити бізнес-англійську з нуля, без навичок базової граматики — марно. Рекомендується починати вивчати ділову англійську, освоївши рівень англійської Intermediate по загальному курсу, що і ефективніше, і легше для самого студента.
Однієї граматичної бази для успішного ділового спілкування в англомовному середовищі недостатньо. Як вже говорилося, бізнес-англійська — це скоріше інструкція про те, як поводитися і виражатися. Йдучи на курс ділової англійської, будьте готові навчитися:
По суті, бізнес-англійська — це скоріше етикет. Вивчення ділової англійської передбачає оволодіння цим етикетом. Тоді як граматика і слова, що застосовуються в щоденній англійській, можуть здатися занадто фамільярними для тонкої натурі ділових людей. Це далеко від загальної англійської, доведеться витримувати стилістику. Наприклад:
Однак, крім мовної складової варто вчитися і управляти тілом: рівно триматися, не смикатися, не показувати нудьгу та інші негативні емоції …
Листування як і раніше популярне, хоча і поступово відходить у минуле. Крім відтінку мови, про який написано вище, ділові листи вимагають конкретної структури і відсутності граматичних помилок. Листи починаються з формальних шаблонних вітань і закінчуються відповідно. Неприйнятно різко міняти тему, не розкривши попередню, а в наступному абзаці знову повертатися до того, про що недоказав раніше. Студенту доведеться скласти кілька листів, відшліфувати структуру.
Формальність ділового мовлення вимагає буквальності і прозорості. Наприклад, негоже в договорах писати прислів’я і метафори. Проте, і в діловому світі повно ідіоматичних виразів, коли справа не вимагає зайвої формальності і буквальності. Наприклад, в спілкуванні з колегами і добре знайомими діловими партнерами вимоги до етикету мінімальні в порівнянні з переговорами на найвищому рівні.
Отже, ідіома — це фраза, яку не зрозуміти правильно, якщо перекласти дослівно. Застосовуються як нейтральні ідіоми, так і властиві діловому світу. Уявімо розмову між добре знайомими підлеглим і начальником:
We’re in the red, Mike. The expenses have gone through the roof. Deal with it, I’m sure it’ll be a no-brainer for you.
Ми в червоному, витрати пішли крізь дах, а у Майка немає мізків? 🙂 Насправді, фраза перекладається так:
Ми працюємо в збиток, Майк. Витратипідскочили до небес. Розберися з цим, я впевнений, для тебе це буде справа нехитра.
Назвемо це діловим жаргоном. Якщо збираєтеся працювати в англомовних країнах, рано чи пізно зіткнетеся з подібними виразами.
Знання та вміння в діловій англійській — це плюс. Однак, не у кожного є можливість виділяти достатньо часу для вивчення в школах або з репетитором. Щоб вчити бізнес-англійську, людям з обмеженими часовими рамками рекомендуємо наступне:
Використовуйте час в дорозі на роботу раціонально:
Читаючи свіжі новини, перейдіть з української на англійську. Вивчайте англомовні бізнес-журнали: Forbes, Bloomberg Businessweek, Entrepreneur, The Economist та інші. Це — спосіб залишатися в курсі трендів і поле для поповнення словникового запасу і запасу конструкцій. Тобто, крім розвитку розуміння англійської та навички читання, попутно вивчаються конструкції і слова, популярні в публіцистичній і ділового мовлення. З урахуванням того, що поширені слова повторюються в статтях, вони засядуть в пам’яті. І все ж, варто складати приклади з новинками хоча б в голові для кращого запам’ятовування.
Водіям рекомендується прослуховувати в дорозі аудіокниги або підкасти. Наприклад, Business English Pod. За кермом можливість вивчати мову обмежена. Однак, такий метод допоможе вухам звикнути до англійської мови.
Лайфхак: щоб скоротити шлях від слова в статті до словника, встановіть на телефон словник Oxford з функцією Tap to Translate. З її допомогою можна виділити слово в статті і в віконці, що з’явилося перейти в словник з вже введеним в рядок пошуку словом.
Швидкий і доступний Інтернет дає дивитися відео навіть в метро. Так чому не подивитися, наприклад, інтерв’ю з Ілоном Маском? Це сприяє не тільки розвитку слуху в англійській, але і загальному розвитку. Крім того, включивши субтитри, можна вивчати слова.
Максимізуйте контакт з англійським в робочому середовищі, якщо не працюєте в повністю англомовному оточенні. Спілкуйтеся з колегами-співвітчизниками англійською, переведіть робочий комп’ютер на англійську. Робочі замітки, плани, порядок денний для зборів (agenda) — англійською. Крім вироблення звички використовувати те, що вже знаєте, є шанс попутно вивчити нову лексику. Якщо робочі зустрічі, конференції, виступи, презентації проходять англійською, конспектуйте мову доповідача. Це додаткова можливість вивчити нові слова і конструкції в вільну хвилину і підвищити рівень володіння англійською мовою.
Дивитеся YouTube під час відпочинку? Зробіть дозвілля корисним. Підпишіться на канали, присвячені business English. Наприклад, Business English Pod, Learn English with Rebecca. Також у TED Talks непоганий арсенал відео на тему бізнесу. Дивлячись такі відео з субтитрами, зустрінете гідний вокабуляр. Ще один плюс TED в тому, що доповідачі — різні люди. Це дає шанс попрацювати надListening. Переглядайте серіали, документалки і шоу про бізнес англійську. Dirty Money, Shark Tank, Suits і подібні допоможуть з інтересом поступово вивчати бізнес-лексику.
Вивчати ділову англійську все ж рекомендується, відвідуючи групові уроки ділової англійської мови, адже в такому режимі студент відпрацьовує матеріал з напарниками, що сприяє переходу слів і конструкцій в активний запас.
Щоб зрозуміти, як вчити ділову англійську, орієнтуйтеся на терміновість справи. Якщо маєте в своєму розпорядженні час і здатні виділити його для занять, рекомендуємо відвідувати групові курси бізнес-англійської зі стандартною інтенсивністю. У Вас буде час засвоювати і не поспішаючи відпрацьовувати отриману інформацію. Якщо обмежені в часі, спробуйте інтенсивний курс бізнес-англійської. Часті і тривалі заняття занурять в англомовне середовище і допоможуть розвинути Speaking крім отримання теоретичної бази. Адже спілкування щільніше, ніж на стандартних курсах. Але пам’ятайте: інтенсивне вивчення бізнес-англійської вимагає витривалості і уваги. Будьте готові попрацювати, щоб підтягти англійську!
Хотіли б більше спілкуватися англійською, щоб “звільнити” вже відому теорію і почати застосовувати в живих розмовах. Таким студентам підходить Speaking Club — розмовні уроки англійської з носієм мови. Відвідуючи розмовний клуб, можна прилаштувати бізнес-лексику до будь-якої теми.
Крім того, тепер Ви знаєте, що бізнес-англійська відрізняється від стереотипної думки. Це — етикет, а також загальна лексика і граматика ділового середовища. Орієнтуйтеся на потреби і подумайте: потрібно вивчити ділову англійську в широкому сенсі або лексику конкретної професії? На такому курсі не навчитися вузькоспеціалізованої лексики програмістів, бухгалтерів, маркетологів. Для такого завдання є окремий курс — English for Professional Purposes.
Курси ділової англійської онлайн послужать альтернативою для тих, кому не можна гаяти жодної хвилини: не доведеться витрачати час на дорогу. За проробленої методики і достатньої практики навчання онлайн принесе плоди. Такий вид занять також посприяє вмінню розуміти людину по відео- і аудіозв’язку. Можливо, Ви знаєте, що англійську складніше розуміти по телефону.
Отже, вище ми дізналися, що:
Now get down to business and good luck in your professional life!