Ви, напевно, знаєте дієслово “need”, навіть якщо тільки недавно почали вивчати англійську мову. Найперше значення цього дієслова, яке вчать студенти ще на початкових рівнях – це “потребувати” або “вимагатися“. Наприклад, “I need to do homework” – “Мені потрібно зробити домашнє завдання”. Проте, що довше людина вивчає мову, що вищим стає її рівень англійської, то частіше вона помічає незвичайні способи використання need – то після нього використовується to, то ні; то додається закінчення -s, то ні. У чому ж справа?
А річ у тому, що need є напівмодальним дієсловом. Це означає, що воно використовується і як смислове, і як модальне дієслово, причому їх значення і використання відрізнятимуться один від одного. Тож давайте розберемося зі значеннями цього дієслова, щоб зрозуміти їх раз і назавжди.
Давайте подивимося на таблицю і порівняємо речення зі смисловим та модальним дієсловом need:
Тип речення/ Вид дієслова | Смислове дієслово need | Модальне дієслово need |
---|---|---|
Питання | Do you need to go to the hospital tomorrow? – Тобі потрібно йти до лікарні завтра? | Need we wait for so long? – Обов’язково нам так довго чекати? |
Заперечення | Kate doesn’t need to explain this topic again. – Кейт не потрібно пояснювати цю тему знову. | Peter needn’t come to the lesson next week. – Пітеру не обов’язково приходити на урок наступного тижня. |
За реченнями помітно, що граматика досить значно відрізняється, та й помітна різниця у значенні. Давайте крок за кроком розкладати знання про need по поличках і вивчати його значення.
Спочатку важливо згадати, які дієслова називають модальними. Це дієслова, які не описують дію, не передають її сенсу, а лише показують ставлення того, хто говорить до неї. Наприклад:
I read. – Я читаю.
I can read. – Я вмію читати.
У першому реченні передано лише дію людини, вона читає, а друге речення показує ставлення до цієї дії – людина не просто читає, а вміє це робити.
Ось таке дієслово як need можна використовувати як модальне, щоб продемонструвати обов’язковість/необов’язковість дії. Чим його використання відрізняється від смислового дієслова?
Значення його – “потребувати чогось, вимагати чогось“, причому, мається на увазі звичайна, загальна необхідність. Правильне дієслово need є значеннєвим, що означає, що воно передає значення самої дії, а не ставлення до неї. Граматично це означає, що воно використовується як і багато інших дієслів в англійській мові:
I need more time. – Мені потрібно більше часу.
His friend needs to go home immediately. – Його другові треба негайно йти додому.
I think your cat needs attention. – Мені здається твій кіт потребує уваги.
Mary needs to come to work on time. – Мері треба приходити на роботу вчасно.
Do you need to practice more? – Тобі треба більше практикуватися?
The boss doesn’t need to attend that meeting. – Босу не потрібно відвідувати ту зустріч.
I need to have a check-up every year. – Мені потрібно проходити медичне обстеження щороку.
These people need to buy tents for their trip. – Цим людям треба купити намети для їхньої подорожі.
Також, смислове need можна використовувати як з дієсловами, так і з іменниками:
My brother needs a new computer. – Моєму братові потрібний новий комп’ютер.
He needs to buy it soon. – Йому треба невдовзі його купити.
Ще одна річ, на яку варто звернути увагу – дієслово need є дієсловом стану, тобто передає почуття та емоції, а значить, його не можна використовувати в тривалих часах Continuous:
❌ I am needing – некорректна форма.
✅ I need – правильне вживання.
Проте, дієслова з -ing можна використовувати після need, якщо говоримо, що над предметом необхідно вчинити дію, проте не називаємо того, хто цю дію виконуватиме:
The car needs fixing. – Машину треба полагодити.
Дієслово need, як недостатнє або модальне, має значення термінової необхідності, тому йдеться не про загальні ситуації, а про окремі випадки, коли потрібно поговорити про обов’язковість конкретної дії. Як було зазначено раніше:
модальний need має форму тільки теперішнього часу:
I need never go there again. – Мені не треба йти туди знову.
після модального need частинка to не використовується:
Mr. Smith needn’t introduce his company to the audience. – Містеру Сміту не обов’язково представляти його компанію аудиторії.
недостатній need не вимагає допоміжних слів для побудови негативних речень та запитань:
His partners needn’t discuss these issues. – Його партнерам не обов’язково обговорювати ці питання.
Need they explain it again? – Чи обов’язково їм це пояснювати?
Тепер давайте докладно розберемося з використанням правильного та недостатнього need у різних видах речень.
Смислове дієслово need використовують у твердженнях, коли йдеться про те, що є загальна необхідність у речах чи діях:
People need food and water. – Люди потребують їжі та води.
I need to work hard to get a promotion. – Мені треба старанно працювати, щоби отримати підвищення.
Модальне дієслово need не має позитивного значення і не використовується в твердженнях, однак його ствердна форма може зустрічатися в реченнях з негативним значенням, що містять слова hardly, barely, scarcely та never. Подібні речення виражають скептицизм щодо необхідності дії та перекладаються як “навряд чи” або “не потрібно“:
The teacher need never repeat the rules, students know them by heart. – Вчителю не потрібно повторювати правила, студенти знають їх напам’ять.
I need hardly remind him about our plans. – Навряд чи мені треба нагадувати йому про наші плани.
They need scarcely plan their vacation, as they have ordered a package tour. – Навряд чи їм потрібно планувати свою відпустку, оскільки вони замовили повний тур.
У негативних реченнях і недостатнє, і правильне need мають значення “відсутня необхідність виконувати дію”. У письмовій мові краще використовувати фразу don’t need to, тоді як needn’t є її більш розмовним варіантом:
You don’t need to worry, the plane has already landed. – Не треба хвилюватись, літак уже приземлився.
My husband needn’t wash the car, I did it the day before yesterday. – Моєму чоловіку не обов’язково мити машину, я зробила це позавчора.
Варто знати, що “don’t need to” також іноді використовується в ситуаціях, коли потрібно дати дозвіл не виконувати дію:
The students needn’t read this book as it isn’t obligatory for their education program. – Студенти можуть не читати цю книгу так як вона не є обов’язковою для їх навчальної програми.
You needn’t do the housework today, we will do it together tomorrow. – Можеш не робити роботу по дому сьогодні, ми зробимо це разом завтра.
Питання зі смисловим need передає значення “чи потрібно виконати дію?”, тобто людина щиро цікавиться необхідністю щось зробити:
Do I need to finish this report today? – Мені потрібно закінчити цей звіт сьогодні?
Did Pete need to do everything on his own? – Піту треба було зробити все самому?
У той же час, питання з модальним need ставиться з певним сумнівом, скептицизмом і навіть роздратуванням, коли людина не дуже хоче виконувати дію:
Need we listen to all these recommendations? – Нам обов’язково слухати всі ці рекомендації?
Need our company make a contract with competitors? – Нашій компанії обов’язково укладати контракт із конкурентами?
Need I put this dress on? – Мені точно треба надіти цю сукню?
Смислове дієслово need використовується як general necessity – загальна необхідність, тобто коли говоримо про повсякденні, не термінові, регулярні речі:
I need to walk the dog every morning. – Мені треба вигулювати собаку щоранку.
My brother needs to go to gym twice a week. – Моєму братові треба ходити до спортзалу двічі на тиждень.
У той час як модальне need передбачає immediate necessity – термінову необхідність, відповідно, говоримо про більш конкретні “локальні” ситуації.
She needn’t cook dinner, we go to the restaurant in the evening. – Їй не обов’язково готувати вечерю, ми йдемо у ресторан увечері.
You needn’t go to the supermarket, I have already bought everything. – Тобі не обов’язково йти до супермаркету, я вже все купила.
Граматичну різницю між смисловим та модальним need можна показати в таблиці:
Властивість / Тип дієслова | Смислове need | Модальне need |
---|---|---|
Використання у всіх часах | ➕ | ➖ (тільки у теперішньому) |
Використання частки to після need | ➕ | ➖ |
Допоміжне дієслово do у питанні | ➕ | ➖ |
Допоміжне дієслово do у запереченні | ➕ | ➖ |
Цікавим варіантом застосування модального need є ситуація, в якій потрібно сказати, що є певна необхідність таки виконати дію:
Need I do all homework? – Мені справді потрібно зробити все домашнє завдання?
Yes, you must. The school year is about to finish. – Так потрібно. Навчальний рік ось-ось закінчиться.
Тобто, відповідаючи на запитання з модальним need і говорячи про необхідність щось зробити, відповідь міститиме не need, а must.
Однак негативна відповідь на це питання буде містити слово needn’t:
No, you needn’t. The teacher said you could do it only if you wanted additional marks. – Ні, це не обов’язково. Вчитель сказав, що ти можеш це зробити, тільки якщо хочеш додаткові оцінки.
Більше того, needn’t використовується у випадках, коли не просто потрібно сказати про відсутність необхідності, а натякнути на “можеш і зробити, зупиняти я тебе не буду, але потреби у цій дії зовсім немає”:
He needn’t walk me home. – Йому не обов’язково проводжати мене додому.
You needn’t buy tickets now. We can wait for cheaper offers. – Тобі не обов’язково купувати квитки зараз. Ми можемо почекати на дешевші пропозиції.
Ще однією формою використання модального need є фраза “needn’t have“. Вона використовується про дії, які вже були вчинені в минулому, але це було не обов’язково. Граматично після цього виразу будемо використовувати дієслово у 3 формі:
My mom needn’t have cooked all these dishes for me. – Моїй мамі не обов’язково було готувати всі ці страви для мене.
Our teacher needn’t have taught us this topic, but I’m still glad she did. – Нашій вчительці не обов’язково було навчати нас цій темі, але я все одно радий, що вона це зробила.
Якщо ви хочете сказати, що скоро потрібно буде виконати дію і це “не горить”, тобто не є терміновим, тоді можна використовувати справжні форми смислового та модального need:
Need they come on the weekend? – Їм треба прийти на вихідні?
I need to go to the airport tomorrow to meet my friend. – Мені треба поїхати в аеропорт завтра, щоб зустріти мою подругу.
Крім цього, існує форма “will need”, яка означає або обов’язок зробити, або пораду, інструкцію, що потрібно буде зробити в майбутньому:
You will need to apply for a visa on Tuesday. – Тобі треба буде подати документи на візу у вівторок.
You will need to close the door, enter the code and wait for the security system to be activated. – Вам потрібно буде закрити двері, ввести код та почекати активації системи безпеки.
Дієслово have to – бути вимушеним, зобов’язаним виконати дію, в негативній формі має значення “не повинен, не обов’язково” і використовується як синонім негативної форми need:
I am so grateful, but you really needn’t / don’t need to / don’t have to help me. – Я така вдячна, але тобі правда не обов’язково допомагати мені.
James didn’t give a speech because he didn’t need to / didn’t have to. – Джеймс не виступив з промовою, бо це було не обов’язково.
Все залежить тільки від ваших цілей та контексту речень. Смислове дієслово need означає загальну необхідність, а модальне – термінову. Також варто пам’ятати, що модальне need використовується в основному в запереченнях і питаннях, коли маємо на увазі необов’язковість дій, у той час як смислове need більш широке за значенням та використанням у різних часах.
Значень у різних форм цього слова справді досить багато, як запам’ятати все? Спробуйте розділити своє навчання на невеликі групи знань – спочатку пройдіть теорію про смислове need, а потім про модальне. Або інший варіант – знайомтеся з різними видами використання need починаючи з тверджень, потім перейдіть до заперечень і потім до питань. І головне – не забудьте закріпити теорію практикою та виконайте вправи.
Didn’t need to застосовується у ситуаціях, коли не було необхідності виконувати дію, тому її й не виконали. Needn’t have done вказує на випадки, коли дія вже вчинена, але це було зовсім необов’язково.
Порівняйте приклади:
Why did you miss the lesson? – I didn’t need to attend it. – Чому ти пропустив урок? – Мені не обов’язково було його відвідувати (тому я і не відвідав урок).
You needn’t have come to the lesson, but anyways, thank you for attending. – Тобі не обов’язково було приходити на урок, але в будь-якому разі, дякую за відвідування (приходити було не обов’язково, але ти таки прийшов).
А зараз пройдіть тест, щоб переконатися, що запам’ятали всю інформацію про дієслово need 👩🏻🏫
1). My friend ______ go to the dentist three times a year.
2). You ______ invite him. I have already told him to come.
3). I barely _____ take this medicine. It won’t help.
4). Need I call my aunt? – Yes, you ______.
5). July ______ me with my assignment.
6). Our colleagues _______ prepare the presentation, send it to partners and wait for the review.
7). Harry ______ talk to clients, it isn’t his responsibility anymore.
8). _______ answer every question? There are a lot of boxes for answers.
9). Why didn’t you warn her? – I _______, she knew I wouldn’t come.
10). The test _______.