Можна знати правила на зубок, використовувати 12 часів англійської, неймовірно писати і розуміти співрозмовників з будь-яким акцентом, але так і не навчитися англійської. Коли приходить час висловлювати свої думки усно, студент розгублюється. Бо не звик ГОВОРИТИ англійською. Тим часом, усне мовлення залишається головним способом спілкування у людей. Можна посперечатися, що з приходом Інтернету листування зайняло першість. Проте, в кінцевому рахунку навіть в Інтернеті люди шукають способи спілкуватися усно на відстані замість листування. Програми для відео- і аудіозв’язку, звукові повідомлення в соціальних мережах показують, що пріоритетний і бажаний спосіб спілкування — усне мовлення. Розвинений навик розмови в англійській мові не тільки полегшує побутове спілкування з англомовними і подорожі. Це також підвищені шанси отримати високооплачувану роботу, вступити закордоном. Адже, швидше за все, з Вами будуть розмовляти англійською.
Вільно говорити англійською — кінцева мета вивчення англійської. У цій статті обговоримо, як навчитися говорити англійською. Варто одразу зрозуміти: швидко навчитися англійської мови і вільно розмовляти англійською за місяць не вийде, це займає час. На жаль, це не 5 хвилин. Однак, наші рекомендації покликані прискорити і полегшити цей процес і зробити мрію говорити англійською ближче 🙂
3, 2, 1… Go go go!
Всьому виною психологічний бар’єр: різнорідні причини невпевненості в успішному усному спілкуванні, які утримують нас від того, щоб розмовляти англійською мовою. На жаль, мовний бар’єр починає формуватися вже зі школи. Згадуйте, що робили в школі на уроках англійської? Підручники, правила, твори замість того, щоб вчитися говорити. Ще в дитинстві ми переборщили з теорією і навчилися розуміти, але не спілкуватися. Знати правила, але не могти говорити навіть неправильно. Відсутність розмовної практики з самого початку шляху згодом формує комплекси. Вони або банальне незнання теорії приводять до нездатності заговорити англійською. Обговоримо такі причини і одразу запропонуємо пару способів роботи з цим:
Незнання популярної граматики і/або слів. Цілком можливо, що рівень знання ще не дозволяє говорити так, як хочеться. Базові конструкції відповідають за побутове та особисте спілкування. Через популярну граматику передають нескладні ідеї. Це стає важким, коли не знаєш їх. У той час як для більш ніж повноцінного спілкування англійською досить вправо використовувати часто використовувані слова і таку граматику:
Незнання вступних і заключних фраз. У людини є потреба починати і завершувати мовлення відповідними конструкціями. Їх відсутність не впливає на зміст, але здається, що вони необхідні. Часто через незнання таких фраз людина стопориться. Мовляв, мова без таких конструкцій неможлива. І це зупиняє перед тим, щоб донести суть.
Це такі слова і фрази, як to be honest (чесно кажучи), to begin with (почнемо з того), actually (взагалі-то, насправді), however (однак, тим не менш). У розмовній англійській повсюдно ставлять like (типу), kind of (щось на кшталт) і подібні слова, які стають паразитами мови. Прикладами заключних фраз послужать thus (таким чином), in conclusion (на закінчення), finally (врешті решт). Ці фрази поступово вивчаються і з підвищенням рівня формальність (офіційне забарвлення) таких виразів зростає. Щоб вивчити більше корисних фраз, читайте статтю про вступні словах в англійській мові. Потренуйте їх у власних прикладах і протроху вводьте в мову. Так і Ви не будете губитися і думати, як почати або закінчити, і для слухача мова буде природніше.
Відсутність або нестача практики. Помилка багатьох в тому, що на початковому етапі люди схильні не приділяти увагу розмовним навичкам. А як інакше навчитися говорити англійською? Студенти вивчають основи, роблять упор на граматику.
У той час як варто балансувати: з самого початку побільше говорити на прості теми, використовуючи вже відому граматику і навички. Так, спочатку такий діалог не буде повністю правильним з граматичної точки зору. Однак, правильне використання граматики залежить від того, наскільки студент звик використовувати знання. Чим більше студент буде говорити і хоча б намагатися використовувати те, що вчить, тим швидше мозок почне реагувати. В кінцевому рахунку мозок буде автоматично будувати речення без необхідності замислюватися і сумніватися. Цей автоматизм обов’язково розвивати вже з самого початку.
Непідготовленість. Тут мова піде про виступи і промови на публіці. По суті, навіть на роботі людина робить публіці примови, звітуючи про роботу, розповідаючи про успіхи, представляючи новий продукт… І можливо, справа навіть не в мовних навичках, якщо мовець провалює промову.
Усні виступи на публіці вимагають ретельної репетиції. Причому не грає ролі, рідна це або англійська мова. Якщо використовуєте англійську для доповідей, презентацій та інших публічних виступів, радимо спершу репетирувати текст, промовляти перед дзеркалом. Можливо, після ретельної підготовки пропаде хвилювання, яке створює враження мовного бар’єру. До речі, те саме стосується і співбесід.
“Та й я українською не знаю, що сказати”. Буває, що і рідною мовою у людини немає слів і думок з приводу теми, що вже про англійську. Це також десь в глибині створює враження, ніби говорити англійською — складно.
Щоб уникнути таких ситуацій і могти спілкуватися на різні теми, спробуйте для початку поговорити про них рідною мовою. Обмірковуйте популярні теми. Складайте монологи українською, промовляйте. Потім перекладайте і знову промовляйте, але вже англійською. Не зубріть, текст тільки допомагає впорядкувати думки або створити думку. Далі, коли розклали думки по поличках, доносіть їх не користуючись текстом. Такий метод корисний і з темами, про які вже є власна думка, і на які самі хочете спілкуватися. Власне, з них варто й починати. Це підвищить здатність безперервно висловлювати думки. У підсумку, це підвищить шанси на успішне і гладке обговорення англійською.
Страх бути висміяним. Напевно, найпоширеніша причина. Звісно, хто ж захоче, щоб співрозмовник думав: “Він(вона) так(а) смішно/неправильно/дивно говорить”. Однак, запевнимо, що всім все одно. 🙂 Принаймні, фактор грамотності мови не такий важливий, як фактор розуміння. З ким би Ви не говорили в повсякденному або професійному житті, людина прагне розуміти саму ідею, а не перевіряти володіння часами.
На жаль, більшість студентів надто захоплюються граматикою, хапають все конструкції поспіль. А коли справа доходить до розмови, плутаються в граматичних сітках, які самі на себе і накинули. Починається мовчання в сумнівах. А мовчання ріже слух більше неправильної мови, коли потрібно говорити. Тому в першу чергу варто звернути увагу на розвиток впевненості мови. Говоріть якомога більше, не думаючи про граматику. Налаштуйтеся на те, що в будь-якому випадку будете допускати помилки і не бійтеся цього. Головне — взаєморозуміння.
Нерозуміння співрозмовника. Трапляються проблеми з розумінням на слух співрозмовника. Хоча мова одна, у кожного свої особливості вимови, манера і стилістика мовлення, словниковий запас. Тобто, до окремої людини вухо має звикнути. Спілкуючись зі співрозмовником вперше, не звикнувши до його вимови, люди стопоряться. Тому що не сприйняли повідомлення і, відповідно, не знають, що відповісти. Згодом вухо звикає. І все ж, розвинений Listening допомагає прискорити процес. Про те, як розвивати навик, поговоримо в порадах нижче. Також можна відвідати курс Advanced Listening Skills.
Природна замкненість. Сором’язливих і закритих людей не можна звинувачувати в їх природі. Тут недоречно говорити про пряме відношення до мовнї навичок, це більш широке питання. Проте, над цим доведеться працювати. Вивчення мови вимагає усних розмов, а значить готовності і відкритості до них. Спершу доведеться боротися з собою. Робіть це поступово, без різкостей, і в один прекрасний момент зрозумієте, що не хочете втекти, коли з Вами заговорять англійською.
Ми підготували список з 14 рекомендацій, які допоможуть студентам заговорити англійською впевнено. Вони вимагають роботи над собою, однак дотримуючись їх, через недовгий час відчуєте себе впевненіше, ніж будь-коли в розмові англійською. Приступимо:
Більше слів богу слів: як правильно вчити слова. Звичайно, щоб говорити, потрібно знати слова. Встановіть на телефон додаток-словник на кшталт Farlex або Longman. Зустрічаючи нове слово у фільмі, домашній роботі, або просто вивчаючи тематичний список, знаходьте слово і вивчайте значення і вимову. Обов’язково гляньте синоніми, адже на перший погляд синонімічні слова все ж відрізняються відтінком і випадками використання. Тепер головне: зрозумівши слово, складіть нескладні, але осмислені приклади. Тільки вживаючи слово воно відкладеться в активному словниковому запасі і не забудеться в розмові. А правильно використовуючи і синоніми, будете звучати англійською жвавіше і природніше.
Читання книг англійською за таким методом допомагає нехило прокачати словниковий запас. Для цього рекомендуємо використовувати мобільну версію словника Oxford (завантаження з Google Play или AppStore). Там є функція Tap to Translate, що дозволяє знаходити в словнику слова з інших додатків і швидко переглядати.
Фрази в діалозі. У мовах використовують вирази, які допомагають мовцю вводити, продовжувати або закінчувати думку, надати емоційне забарвлення. У наших мовах це фрази на кшталт “до речі”, “щоб ти розумів”, “в кінцевому рахунку”… Приклади таких фраз в англійській:
Moreover — більш того
In the end — в результаті, в кінцевому рахунку
For better or for worse — на щастя чи ні
Not to mention — не кажучи вже про
By the way — до речі
For your information (FYI) — до вашого відома; щоб ти розумів
Вивчаючи мову, студенти поступово вчать такі фрази. Ми ж рекомендуємо стежити і записувати, які фрази використовуєте в рідній мові, а потім шукати англійський аналог і вчитися використовувати. Поступово вони стануть частиною Вашої мови і нададуть дві переваги: природність і корисні інструменти для забарвлення мови.
Поступовість у вивченні. Не намагайтеся вивчити всю англійську за місяць. Судорожно хапати перші-ліпші елементи мови не тільки марно, але й шкідливо. Толком не потренувавши одну річ і перескочивши на іншу (ще й більш складну), студент створює кашу в голові. Потім в розмові серед такої каші складно знайти те, в чому впевнений. Такий хаос також створює контрасти в стилі і рівні мови, які виглядають безглуздо. Власне, ця заплутаність і веде до невпевненості в англійській.
Щоб навчитися розмовляти англійською, радимо терпляче доводити до досконалості матеріал за допомогою тренувань, перш ніж ступати на наступну сходинку. Це допоможе не зупинятися на елементарних речах. Як гітаристи вчаться грати? Беруть гітару і ганяють одну мелодію до тих пір, поки не навчаться грати в потрібному темпі без труднощів. Англійська теж вимагає відпрацювання.
Забули слово? Викручуйтеся інакше! Всіх слів не вивчиш. Типовий випадок, коли людина забуває слово і починає мовчати або “екати”, поки думає, що сказати. Адже саме слово мовець не знає. Це також робить мову невпевненою і з довгими паузами. Запам’ятайте: завжди будуть слова, які ми не знаємо.
Тут на допомогу приходить добре розвинений навик пояснення. Він допоможе викрутитися з подібної ситуації, скориставшись словниковим запасом в наявності. Студенти English Prime грають в таку гру: один пояснює слово своїми словами, а інший відгадує. Це називається Definitions (визначення). Робіть те ж зі словами будь-якої складності, які вже знаєте, щоб в майбутньому навик save the day, а Ви не відчували незручність перед співрозмовником.
Займайтеся стабільно. Навички англійської (включаючи Speaking) — це м’язи. Як і інші м’язи, вони потребують постійних тренувань, щоб підтримувати тонус. Щоб навчитися розмовляти, створіть стабільний, рівномірний графік і займайтеся англійською, включаючи в заняття Speaking. Це буде нагадувати мозку, що навички англійської повинні бути “гаряченькими” і готовими до використання. Без постійних занять навички англійської деградують швидше, ніж м’язи спортсмена без тренувань.
Вчіться питати. Начебто розумієте співрозмовника, Вам цікаво, і тут хочеться щось запитати. А як задати питання? Дивно, але люди часто бояться запитати, бо не знають, як будувати питання. Це можна пояснити: структура питань в англійській відрізняється від нашої, і в цій темі частенько помиляються.
Тренуйте це таким чином: до будь-якого стверджувального речення придумуйте стільки питань, скільки вийде. При чому не тільки what, where, when, why… Наприклад, придумаємо питання до наступного речення:
I’ve come to Kyiv just a couple of days ago. Я приїхав(ла) до Києва лише два дні тому.
And how do you like it here? І як тобі тут?
Did you have any trouble finding accommodation? У тебе були труднощі з житлом?
Oh, and did you have time to go sightseeing? О, а у тебе був час подивитися місто?
How long are you gonna stay here? Скільки збираєшся залишатися тут?
And how was your journey? І як дорога?
Так напрацюється навик швидко формувати питання різного типу. Співрозмовнику буде приємно, що Ви цікавитеся, а Вам не доведеться мовчати і червоніти. 🙂
Використовуйте структуру мови на свою користь. У англійської чітка структура. Її розуміння і використання — один із секретів, як навчитися вільно говорити англійською. Навіть не знаючи конструкції, які використовує співрозмовник, можна добре відповідати на питання. Справа в тому, що часто відповіді є дзеркальною копією питання: в якому часі питання, в такому і відповідь. Тобто, на питання How many cities have you changed in your life? відповідають I have changed 3 cities. Припустимо, Ви не знаєте, як використовувати Present Perfect. Але це не заважає відповідати на питання за тією ж структурою, тільки в стверджувальній або заперечній формі. Навик швидко копіювати структуру мови зменшить час роздумів і знизить ймовірність шоку і нерозуміння, як побудувати відповідь .
Працюємо над вимовою. Як говорилося, люди бояться бути висміяними через свою англійську. І не останнє місце тут займають комплекси з приводу вимови. Почнемо з того, що головне в спілкуванні — взаєморозуміння. Проте, сильний акцент призводить до труднощів в розумінні.
Як тренувати вимову? Слухаючи музику або відео з носієм мови, ставте на паузу і намагайтеся вимовляти слова в точності: інтонація, гучність, настрій… Звук повинен бути ідентичним. Можливо, будуть потрібні десятки разів. Але результатом Ви залишитеся задоволені. Більш того, з часом те, чому навчився студент на конкретній фразі, пошириться на усне мовлення людини загалом. Щоб прискорити процес, можна читати вголос англійські книги. Так рот звикає вимовляти англійські звуки і виробляється автоматизм.
Не важливо, який акцент оберете: британський, американський, австралійський, новозеландський… Головне — напрацюйте і ПОЛЮБІТЬ СВОЮ ВИМОВУ.
Робота над розумінням на слух. Щоб впевнено говорити, потрібно впевнено розуміти. Розвивайте “англійське вухо” з англомовними подкастами і новинами. Будьте готові, що зрозумієте не все. Навіть знання слова не гарантує, що його вимову студент одразу розбере. Власне, ось чому і потрібно тренуватися слухати. Внизу прикріплено приклад подкасту для тих, хто вивчає англйіску мову від Voice of America:
Ефективний інструмент розвитку розуміння — YouTube. Переглядаючи відео англійською, студент поступово розуміє все більшу частку англійської мови. Короткі відео дають переглядати матеріал по парі-кілька разів. Спочатку з англійськими субтитрами, потім без і скільки буде потрібно раз. Мозок починає розуміти, як звучить англійська. Це поліпшить розпізнавання мови не тільки з конкретним відео, а з конструкціями і словами з відео взагалі.
Ще один лайфхак як швидко навчитися розуміти англійську — вправа для любителів музики. Завантаживши нову пісню англійською, прослухайте, попутно загугливши і прочитавши текст в процесі прослуховування. Слухаючи її наступного разу, Ви станете розбирати навіть невиразно заспівані знайомі слова. І це вплине на загальну картину.
Запишіть себе на диктофон. Особливо це стосується тих, хто готується до промови перед публікою. Так, людям не подобається їх голос на диктофоні, але це ні в якому разі не повинно зупиняти. Запишіть репетицію виступу, а потім прослухайте. Послухавши себе з боку, Ви зрозумієте, з чим потрібно ще працювати. Таким чином підготовка до мови буде ефективною, і з кожним дублем Ви будете звучати впевненіше. А постійний запис промов на диктофон і робота з ними обіцяє і подальший прогрес.
Сам собі співрозмовник. Схильність говорити з самим собою теж можна використовувати. Перебуваючи наодинці, спробуйте говорити англійською, якщо будь-яким чином коментуєте те, що відбувається. Монологи – це теж практика Speaking. Згодом така звичка допоможе говорити впевненіше з іншими людьми, адже звичку говорити по-англійськи Ви вже розвинули монологами.
Не тоніть в граматиці. Розділяйте вивчення теорії і застосування мови. Зайва тяга до правильності в розмові тільки розвиває страх розмовляти. Якщо під час граматичних вправ час подумати є, то в живій розмові важливіше не думати, а говорити, при цьому впевнено. Під час розмови варто забути про граматику і говорити як вмієте. Запам’ятайте: те, що відпрацювали до автоматизму, вийде само собою; а то, що ще не засвоїли або не знаєте в принципі, не вийде в будь-якому випадку і вимагає тренування. До того ж, самі носії мови не поголовно грамотії 😉
Максимум розмовної практики. Щоб говорити англійською, потрібно говорити англійською 🙂 Тільки практика усного мовлення зробить з студента впевненого спікера. Постійно говорити англійською допоможе, наприклад, Speaking Club. Теми змінюються, що дає розговоритися в різних напрямках і дізнатися нові слова. До того ж, обговорення не тільки покращує розмовну англійську, але і розвиває загалом: нова тема, нові знання, нова особиста думка. Гарна новина для тих, хто думає, як швидко навчитися говорити англійською: на спікінг клабах розвиток впевненості в англійській мові відбувається швидше, ніж будь-де.
Не буде зайвим обзавестися напарником і поза клубом. Нехай це буде цікава людина, з якою є що обговорити в повсякденному житті. Якщо ще не знайшли спільну мову, зробіть зустріч за принципом спікінг клаба: оберіть тему, підготуйтеся говорити і питати, і вперед.
Прочитали — приступайте. Найважливіша порада. Прочитавши ці поради, закріпіть вкладку в браузері і почніть виконувати рекомендації прямо зараз. Не відкладайте на понеділок, адже на цьому вже обпікалися. Зробіть перший крок на шляху до розвиненого Speaking. Будьте впевнені: якщо не здаватися, все вийде!
У цій статті ми дізналися поширені причини невпевненості в розмові англійською. Скільки б цих причин не було, вихід тільки один — працювати над навичками і багато говорити. 14 рекомендацій вище допоможуть студенту навчитися говорити англійською мовою, розвинути як Speaking, так і пов’язаний з ним Listening. Вивчайте слова і фрази, займайтеся стабільно і нарощуйте складність поступово, використовуйте музику і відео для роботи над вимовою і розумінням, щоб не червоніти. Розмовляйте скільки можливо і почніть сьогодні ж. Сподіваємося, питання про те, як навчитися говорити англійською мовою, відпаде назавжди!
Never give up!